Продължава напрежението около случая с т.нар. „незаконен град“ край Варна, след като властите обсъждат премахване на постройки, а собственици на имоти изразяват притеснения за инвестициите и жилищата си.
Междувременно част от хората, закупили имоти в комплекса, изразяват сериозно притеснение, след като стана ясно, че е възможно обектите да бъдат разрушени. Те твърдят, че са сключили сделки, разполагат с нотариални актове и са получили одобрение от банки за кредити.
Олга споделя, че семейството ѝ е закупило имот през февруари 2026 г. и разполага с всички необходими документи, включително нотариални актове и доказателства за платени данъци и такси. По думите ѝ мястото е спокойно и добре поддържано.
Павел също показва документи за собственост, предварителен договор и ипотека, като твърди, че е вложил значителни средства в имота и изплаща дългосрочен кредит.
„Тук е нотариалния акт за учредяване на договорна ипотека. Има и удостоверение за постоянен адрес, тук, в местността „Баба Алено“. Не искам да разрушават комплекта, защото по принцип започнах да живея тук през 2023 година. И тук нямаше нищо. И търпях всичко това с надежда, че ще има развита инфраструктура, ще има басейни, магазини. Доста пари съм вложил. И нали трябва да плащам ипотечен кредит още 20 години. За това, ако нали ще се разрушат всичко, не знам за какво ще плащам. Тук също има документ, че съм плащал данъци в общината. Т.е. ето печат от Община Варна. И тук има адрес“, каза той.
Той изразява тревога, че евентуално събаряне би го оставило без жилище и с дългогодишни финансови задължения.
Все още няма яснота какви правни действия могат да предприемат собствениците. Те очакват официална информация от инвеститора и неговите адвокати и търсят допълнителни правни консултации.
Игор изразява опасения, че могат да останат без жилище и средства.
Диана също споделя притесненията си, като посочва, че семейството ѝ е проверило документите чрез юрист преди покупката и е очаквало да се установи в имота след войната в Украйна.
„Планирахме след няколко седмици да се преместим тук. Преди това, докато оформяхме всичко, проверихме с български юрист всички документи. Бяхме сигурни, всичко е добре. Но след тези всички новости сме наплашени и очакваме какво ще бъде, защото сме обичайни хора, без торби с пари. Обикновени хора, да, без торби с пари, които побегнахме от Украйна, не само по своята воля, а защото е война и надявахме се тук да живеем спокойно“, каза тя.
По думите ѝ ситуацията към момента е несигурна и тревожна, като хората се надяват на справедливо решение.
SafeNews припомня, че случаят с незаконното строителство край „Златни пясъци“продължава да предизвиква институционални проверки и политически напрежения, след като бяха установени десетки постройки без разрешение върху голям терен в местността „Баба Алино“.
Източник: БНТ





