Скандалът около издирването на прокурорския син Васил Михайлов продължава да разтърсва съдебната система и МВР, а юристи и бивши магистрати вече открито поставят въпроса дали е имало теч на информация и чадър от високо ниво.
В българската действителност това вече звучи почти като отделен жанр, а не като извънредна новина.
В предаването „Тази сутрин“ Емануил Йорданов заяви, че тепърва трябва да стане ясно какво точно се е случило около укриването на Васил Михайлов
Според него има две възможни обяснения – или към него е изтичала информация, която му е помагала да се укрива по-ефективно, или просто никой реално не е работил по издирването.
„Възможно е и никой да не е работил. Защото има и такива случаи“, коментира Йорданов.
По думите му в конкретния случай може да се стигне и до най-високите нива в системата, тъй като вътрешният министър Иван Демерджиев вече е заявил намерение за сериозни проверки и контрол.
„Като нов министър, нова власт, с големи претенции за законност и справедливост, и вероятно необвързан по някакъв начин със старите назначения, би могло да се стигне до резултати. Няма да е толкова трудно“, смята Йорданов.
По думите на адвокат Людмил Рангелов Демерджиев има многобройни връзки както в криминалния контингент, така и между някои оперативни служители на МВР.
„Ако се работи настойчиво и упорито, полека-лека би могло да се стигне и до последствия за високопоставени служители на МВР. И аз се надявам най-после това да се случи“.
Според Йорданов не става въпрос за изтичане на информация, а за липса на каквито и да е активни действия по издирването на младежа.
„Смятам така заради наблюдения по отношение на други подобни случаи, които не са били толкова медийно популярни. Има случаи, в които уж се издирва някой, а реално не е така“.
„Обикновено, когато се намесят медиите, в МВР се стига до уволнения. Винаги имаме бърза реакция по отношение на медийни публикации, дори и в случаите, в които информацията не винаги е добре проверена“, коментира Йорданов.
Естествено, имало е теч на информация
Според бившия зам.-градски прокурор на София Роман Василев няма как органите по издирването до такава степен да не са могли да работят, че да не го намерят. „Естествено, имало е теч на информация. И то се потвърждава от няколко източника“.
„Другият вариант, който не трябва да забравяме, е, че този човек най-вероятно, освен криминалните среди, е имал и съответните протекции на едно или друго място. Предполагам, че МВР много добре знаят тези неща. Да не забравяме как Петър Петров изчезна при акция на МВР“, припомни Василев.
По думите му предишният вътрешен министър, а още повече Демерджиев, много добре знае кой е човекът, който е вдигнал телефона при полицейската операция 30 минути преди задържането на Петър Петров. „Това се знае от доста хора и на доста места“.
Йорданов посочи, че няма откъде другаде да изтече информация освен от прокуратурата.
„Глобата на Пепи Еврото е систематичен резултат вследствие на това каква е конструкцията на обвинението. Така, както е внесена в съда, резултатът е такъв“, подчерта Василев.
„Там имаме документна измама. Независимо каква е измамата, трябва да имаме въведени в заблуждение хора. Но там са двама прокурори, които бяха обвиняеми. Как прокурор ще бъде въведен в заблуждение, при положение че има трайна съдебна практика, че той упражнява закона и е следвало да извърши съответните проверки? Няма как да имаме такова заблуждение“, смята той.
Според Роман Василев не може да виним съда
„Колкото и да съм бил остър в някои свои изявления и преди, и след работата ми в съдебната система, към настоящия момент – при тази конструкция, няма как да има друга присъда“.
„Аз смятам, че не конструкцията на обвинителния акт, а онези доказателства, върху които легна той, са проблемът. Те не са достатъчни. Не установяват по несъмнен начин, че Петър Петров е извършил такава измама. Тази слаба работа не е толкова резултат от некомпетентност и небрежност, а изглежда донякъде и като съзнателно извършена. И беше ясно още във втората третина на съдебното следствие, че по този начин ще приключи това дело“, допълни той.
„По отношение на наказателните производства сериозният медиен натиск невинаги оказва позитивна роля. Тук имаме не само персонален проблем, защото или прокурорът не си е свършил работата, или съдът. Отговор на въпроса кой от двамата ще дадат горните инстанции. Но имаме и институционален проблем“, коментира Йорданов.
Източник: БТВ





