България не е в процедура по свръхдефицит и разполага с инструменти да избегне подобен сценарий, заяви бившият служебен финансов министър Георги Клисурски.
По думите му официално потвърденият от „Евростат“ дефицит за 2024 г. е 3%, което позволява на страната да покрие един от основните критерии за членство в еврозоната.
За 2025 г. дефицитът е 3,5%, но при прилагане на изключението за разходи за отбрана България отново би се вместила в допустимите 3%, обясни Клисурски.
Той уточни, че притесненията на Европейската комисия са насочени не към текущата година, а към прогнозите за 2026 и 2027 г.
„Комисията прогнозира дефицит от около 4% и през двете години, ако не бъдат предприети мерки и се запази сегашната политика“, каза той, като подчерта, че става дума за сценарий без промяна във фискалната политика.
Правителството разполага с всички инструменти да изготви бюджет, който да предотврати започването на подобна процедура.
Той коментира и критиките, свързани с твърдения за финансови манипулации в предишни управления.
„Не е коректно да се внушава, че данните за дефицита са манипулирани. Те са проверени и верифицирани от „Евростат“ и Европейската комисия“, заяви той.
По думите му подобни твърдения могат да подкопаят доверието към българските институции и европейските партньори.
Клисурски посочи, че към края на април фискалният резерв на държавата е над 6,8 млрд. евро.
Той призна, че текущият дефицит е по-висок спрямо предходни години, но остава управляем. По думите му приходите се увеличават с близо 3 млрд. лева спрямо същия период на миналата година, а основният натиск идва от разходите за персонал и инвестиции по Плана за възстановяване и устойчивост.
Като заместник-кмет по финансите на Столичната община Клисурски коментира и ситуацията в София.
По думите му се очаква през следващата година да бъде преодолян недостигът на места за тригодишните деца в детските градини, който в момента е около 300 места.
С по-голям проблем остава осигуряването на места в детските ясли, където недостигът достига около 5000 места. Основна причина според него е липсата на медицински персонал и недостатъчното заплащане в сектора.
„Дори да се построят нови ясли, няма достатъчно персонал, който да работи в тях. Това е национален проблем“, посочи той.
Георги Клисурски заяви още, че не съжалява за решението си да напусне „Продължаваме промяната“ и остава готов за работа по ключови реформи в икономиката и съдебната система.
SafeNews припомня, че възможен свръхдефицит на България и предстояща процедура на Европейската комисия намират отражение в британското издание „Файненшъл таймс“, което цитира очакванията за засилен фискален натиск върху страната.
Еврозоната под въпрос? „Файненшъл таймс“: България е заплашена от процедура за свръхдефицит
Източник: bTV





