Илон Мъск се отказва от Марс и Луната: следващата му дестинация е Юпитер и той вече е на път.
Илон Мъск не е новак в радикалните и иновативни концепции за пътуване в космоса. Макар че мнозина биха предположили, че неговата компания SpaceX все още е съсредоточена предимно върху Марс или завръщането на Луната, последните събития показват, че Мъск се е насочил към една по-амбициозна цел: Юпитер. Причината? Мисията на НАСА Europa Clipper на борда на ракетата Falcon Heavy на SpaceX проправя пътя за изцяло нов начин на изследване в търсенето на живот извън Земята и нашата Слънчева система.
Скритите съкровища на Юпитер: Защо Европа е на фокус сега?
Марс, който някога беше част от мечтата на Мъск, все още е важна дестинация. Напоследък обаче се обръща внимание на луната на Юпитер – Европа. Европа е най-обещаващият кандидат за търсене на живот отвъд нашата планета, тъй като е обект на една от най-амбициозните планетарни мисии на НАСА. Европа е покрита с лед, а под него има солен воден океан, който според експертите може да съдържа всички необходими съставки за поддържане на живот. Свързването на Мъск с НАСА по проекта Europa Clipper показва още една стратегическа промяна – от колонизирането на Марс към други непознати светове – възможностите, които могат да се открият, могат да бъдат дори по-големи от самия Марс.
Europa Clipper, който в момента е на път към Юпитер от октомври 2024 г., ще се нуждае от около 5,5 години, за да стигне до Юпитер, като целевата му година е 2030 г. Ако мисията потвърди, че морето на Европа има съставките за живот, тогава мисията ще бъде значима от научна гледна точка. За Мъск това не е просто технологична победа, а промяна във философията, която търси отговори в най-отдалеченото кътче на нашата Слънчева система.
Иновативното изстрелване на SpaceX: Как Falcon Heavy задвижва мисията напред
Мисията Europa Clipper не би била възможна без помощта на мощната ракета Falcon Heavy на SpaceX. В сравнение с предишни мисии, при които многократното използване беше ключово за Falcon Heavy, тази мисия изискваше максимално използване на ускорителите на ракетата. За първи път компанията остави ускорителите да се взривят в океана, за да осигурят максимална тяга за изстрелването на Europa Clipper на разстояние 1,8 милиарда мили .Приносът на SpaceX към грандиозното начинание на НАСА обяснява симбиозата между търговските космически организации и правителствените космически агенции.
Докато при Мъск виждаме много идеи, свързани с изолирани и способни да се самоиздържат марсиански колонии, тази мисия може да предвещава нова епоха в космическите отношения, през която най-отдалечените региони на Вселената ще станат отворени благодарение на колективния опит и оборудване. Мъск винаги е искал да разчупи шаблона и изпращането на сонда за изследване на потенциално устойчивата екология на Европа не е изключение.
Изследване на нови хоризонти: Какво може да бъде бъдещето след Europa Clipper
Въпреки че мисията „Europa Clipper“ има за цел да анализира настоящото състояние на обитаемостта на луната Европа, нейното завършване може да доведе до по-нататъшно разширяване на космическата мисия. Ако на Марс бъде открит живот или ако бъдат установени предпоставките за живот, концепцията за Вселената и съществуването на извънземен живот ще се промени изцяло. Освен това Европа може да бъде само първата стъпка в космическото изследване на Юпитер. А има и други океански светове в Слънчевата система, като например луната на Сатурн на име Енцелад, където може би може да бъде открит живот. За Мъск той е от съществено значение за мечтата му да превърне човечеството в космически вид.
Може би сега не става въпрос за създаване на колонии, а става въпрос за намиране на нашето място във Вселената. Дори съществуването на микробни форми на живот на Европа може да промени фокуса на всички агенции за космически изследвания от колонизиране на други планети към намиране на форми на живот. Следващите десетилетия на пилотирани космически изследвания могат да бъдат ориентирани не към Марс, а към по-дълбоки и научни цели, като например изучаване на ледените луни на външните планети.
Връзката на Илон Мъск с мисията на НАСА Europa Clipper държи SpaceX напред както в пилотираните, така и в безпилотните мисии, превръщайки компанията във водещ претендент в космическите мисии за още няколко години.
Вълнуващото пътешествие към Юпитер току-що започна
Въпреки че Марс може би все още е далечна визия за бъдещето, където могат да живеят хора, сътрудничеството на Мъск с НАСА по мисията Europa Clipper не се ограничава точно само до Марс. Намирането на живот на една от луните на Юпитер е мисия и ключ към Вселената. Докато SpaceX се подготвя да изстреля Europa Clipper към дестинацията му през 2030 г., Мъск вече е на път да промени отново играта в космическите пътувания. Юпитер може да е по-далеч от Марс, но за Мъск и човечеството той може да е ключът към отговора на вечния въпрос: Сами ли сме във Вселената?
Източник – Ecoticias/Превод:SafeNews