Илхан Кючюк, съпредседател на „Алианса на либералите на демократите за Европа“ и заместник-председател на ДПС, специално в интервю за SafeNews коментира процесите в ЕС, в българската партийна система и в частност в Движението за права и свободи. Той е категоричен, че ДПС ще преодолее и тази криза.
SN: Г-н Кючюк, как започна новият петгодишен мандат на Европейския парламент?
Динамично. Както и за останалите парламенти и за техните първи сесии. Това беше характерно. Но може би тук наред с традиционните гласувания, които бяха свързани с избора на председател на ЕП и на ЕК и като с цяло ръководните органи на европейските институции, има голямо очакване за сериозна политическа дейност. Законодателството, което се пише в Брюксел, трябва да отговаря на очакванията на европейските граждани. Видяхме, че редици изяви и инициативи на ЕК не съвпадаха с интересите на гражданите. В някои от случаите, дори бих казал, че имаше драстично разминаване.
SN: Г-н Кючюк, какви са предизвикателствата пред ЕП в следващите 5 години?
Да устои на центробежните сили от ляво и от дясно и техните крайности. За да може да се случи така, че центърът, а под центъра разбирайте разумното и нормалното, да преобладава в дневния ред на европейските институции. Защото кризите не са малко, освен това са дълбоки и изискват категорични отговори. Затова ЕП трябва от една страна да бъде изразител на волята на европейското гражданско общество, бидейки единствената пряко избрана институция, а от друга страна да бъде вносител на разумното в този институционален триъгълник.
SN: Г-н Кючюк, какви са кризите пред които е изправен ЕС? И какво е мястото за решаването им в ЕП?
Ще се търси започването на нови етапи на изграждането на нови съюзи. Здравният съюз е тема, за която се говореше много активно по време на Ковид пандемията. Не само трябва да се случи, но това трябва да стане по един много категоричен начин. Виждам, че има политическа воля в основните политически сили. Демокрацията на ЕС също е поставена под риск от кибер атаки, от популистки движения, финансирани от трети фактори извън ЕС. Не бяха един и два случаите, в които дори самите евроинституции бяха пробити през корупционни схеми.
Един от важните приоритети на ЕП е да запази собствената си демокрация, подчертава Илхан Кючюк.
И така да запази и политическия и морален образ на институцията. А това е много важно не просто пред външния, съвременен и модерен свят, а за собствения ни облик като ЕС в рамките на тези 27 държави. И както много пъти съм казвал, няма как ЕС да има силния и морален авторитет, ако преди това не го е изградил пред собствените си граждани. Тук вътрешното и външното са много силно свързани. А също и въпросите на енергетиката, на стратегическата автономност, на реформите, които трябва да се случат в ЕС. Заедно с това и разширяването ще бъдат теми, които ще бъдат придвижени през следващите години.
SN: Г-н Кючюк, какво е мястото на България в тези предизвикателства? И може ли тя да им отговори?
Това е най-сложното. За съжаление, пропуснахме много възможности и продължаваме да ги пропускаме. Не искам да бъда негативен още от самото начало на ЕП, но виждам и тенденциите, които са били негативни и не са се променили. Няма наченки за тяхната промяна в положителна посока. Нямаме заявка какво искаме от този ЕС, който дава възможности. И продължаваме да правим същите грешки. Качвайки се на последния вагон, когато предстоят разпределения, когато политиките са дефинирани, ние не участваме в тяхното изработване и в тяхната защита. Не създаваме коалиции. А ЕС е механизъм, в който се преплитат различни интереси и биват отстоявани през коалиции. Съжалявам да го кажа, но нищо не се е променило от подхода.
Продължаваме със същата инерция, че ЕС е външен за България. Не. Той не е външен, а вътрешен за българската политика, обръща внимание Илхан Кючюк.
Вътрешен е въпросът за Шенген, защото означава национално достойнство, означава икономика, означава равноправие, благоденствие. Вътрешен е въпросът за това, как България ще бъде разпозната. С кое лице? Под лице визирам темата, която България носи на европейската маса. И когато всички наши партньори говорят, че именно ние сме вносители на дадена тема. Темата за разширяването и изобщо за бъдещето на ЕС трябва да бъде в стратегическия дневен ред на българската външна политика. Защото там е мястото, на което можем да покажем авторитет. До съвсем скоро бяхме питани за сложните междуетнически конфликти на Балканите. Искаше се нашата експертиза и ние имахме политическа тежест. Това добавяше стойност към цивилизационния Запад. За съжаление, засега не мога да кажа същото.
SN: Г-н Кючюк, многократно сте призовавали, че България трябва да има своя паспорт за ЕС. Какво трябва да включва този паспорт и защо у нас не се говори за него?
Трябва да включва нещо, с което да бъдем разпознати. Нещо, което да ни прави различни от другите. И дори ако щете да ни прави специални в разговора за бъдещето на ЕС. Политиката по разширяването и по-точно Западните Балкани трябва да бъдат нашия въпрос, поставен на европейския терен.
SN: Г-н Кючюк, как изглежда България от Брюксел?
Откъдето и да я погледнем България изглежда като насипна държава. Всяко нещо, което няма посока, изглежда така. Не е възможно да направим нещо, което сме го превили преди 10 години и да очакваме по-различен резултат. За различния резултат е необходимо и различно действие.
SN: Г-н Кючюк, защо стана така, че в партиите започнаха раздори, разломи, разделения?
Вероятно политическата криза се отразява и на партийността по начина на функциониране на политическите партии. Това се вижда с просто око. Не е необходимо да си някакъв голям познавач на политическия ландшафт, за да го кажеш. Всяка партия има своята специфика. Всеки опит за обобщаване би бил грешен.
SN: Г-н Кючюк, защо се получи раздорът в ДПС? Защо високопоставени политици и от двете групи след разделението се обвиняват в дерибейство и във всички смъртни грехове?
Какво означава дерибейство?! Аз не мисля, че се дерибейства със свободата на словото и морала през последно време. Кой е дерибействащ? Този, който работи 20 години в партията като Биршен Ибрямова за една заплата, бидейки личен секретар на д-р Доган. И я обвиняват в дерибейство? Какво е направила, което е свързано с дерибейството?! Прощавайте! Това са неща за пред публиката. Знаем за какво става въпрос…
SN: За какво?
Става въпрос за овладяване на партията от един кръг от хора, които искат да я използват за лични цели. За нищо друго. Това е. Няма как да бъдат обяснени тези процеси по друг начин.
SN: Г-н Кючюк, какво предполага дълбочината на кризата в ДПС? Как ще завърши?
Всяка криза безспорно създава трудности, но има и възможности. Предполага реформиране на ДПС. Така ще се отговори на очакванията на собствените ни избиратели. И преди всичко предполага дефиниране на ролята на партията. Какво означава партия? Днес много хора не си отговарят на този въпрос. Партията е носител на идеи и е обществена организация по дефиниция. А не е кръг, в който крайната цел е задружно живеене и облагодетелстване.
SN: Г-н Кючюк, как ще се реформира ДПС, при положение, че централните органи на партията засега не се свикват?
Имали сме и по-трудни периоди. Този не е най-трудният. Преминавали сме през различни препятствия. И това ще го преодолеем. ДПС е уставна партия. Ще се свикат централните органи. Ще преодолеем и тази криза.