Евродепутатите Илхан Кючюк и Влад Ботош коментираха въпросът за приемането на България и Румъния в Шенген на съвместна пресконференция на граничния контролно-пропускателен пункт (ГКПП) „Дунав мост“ при Русе.
„Очакваме до края на годината България и Румъния да бъдат част от Шенгенското пространство. Ние имаме конкретни очаквания от правителствата на Нидерландия и Австрия. Тук сме, за да подпомогнем усилията на българските и румънските власти и да покажем, че България и Румъния говорят с един и същ глас“, заявиха двамата евродепутати.
Кючюк обяви, че той и колегата му Влад Ботош ще посетят Нидерландия и Австрия, за да привлекат техните либерални партии, подкрепящи България и Румъния да бъдат в Шенген.
„Противното означава България и Румъния да останат в периферията на Европейския съюз – не просто в географската, а и в политическата периферия на Европейския съюз. Смятам, че ние пропуснахме възможността България да комуникира много публично с обществеността на Нидерландия и Австрия. Затова след инициативите тук ще отидем заедно с колегата ми в тези две държави. Ще привлечем нашите либерални партии, които подкрепят България и Румъния да бъдат в Шенгенското пространство. Нужен ни е силен глас, който е консолидиран, но консолидацията трябва да започне на първо място от тук, от двете позиции, от двете страни“, каза Илхан Кючюк, евродепутат от „Обнови Европа“/ДПС.
Днес и в Гюргево ще се проведе конференцията „Мост на очакванията: Значението на Шенген за България и Румъния“, която се състоя вчера в Русе, заяви Влад Ботош, евродепутат от „Обнови Европа“/“Съюз за спасение на Румъния“.
Каталин Друла – председател на партия „Съюз за спасение на Румъния“, заяви, че няма никаква причина Румъния и България да бъдат държани извън Шенген. Той призова правителствата на двете страни да премахнат таксата за преминаване през „Дунав мост“ и това да бъде символична крачка към влизането им в Шенген. „Тази такса не бива да бъде вече тук. Ние искаме да видим едно свободно движение без опашки“, каза Друла.
Посланикът на България в Румъния Радко Влайков каза, че само част от решението на проблема със свързаността е изграждането на втори мост над река Дунав при Русе и Гюргево, за който бе съобщено преди няколко дни, че България и Румъния са подали съвместен проект пред Европейската комисия за предпроектно проучване.
„На първо място е Шенген, на второ е мостът, а на трето е пускането в експлоатация на ферибота между Русе и Гюргево“, заяви Влайков.
Той е на мнение, че тези съвместни действия между България и Румъния на всички нива няма как да не дадат своя резултат за влизането на двете държави в Шенген, предаде БТА.