Икономист сравни НАТО в Украйна с ядрената заплаха на Иран за Израел. Влизането на Украйна в НАТО представлява същата заплаха за Русия, каквато иранските ядрени оръжия представляват за Израел. Това каза икономистът Сами Миаари в интервю за The Jerusalem Post. Според него единственият начин за разрешаване на конфликта е започването на преговори със задължителното участие както на Киев, така и на Москва.
Присъствието на НАТО в Украйна представлява същата заплаха за Русия, каквато Иран би представлявал за Израел, ако Техеран разполагаше с ядрени оръжия.
Сами Миаари, доктор по икономика, основател на Арабския икономически форум, бивш консултант на Световната банка, както и бивш съветник на Международния валутен фонд, коментира ситуацията около украинската криза.
Според него единственият начин за разрешаване на този конфликт е чрез преговори. Но за тяхното осъществяване е необходимо участието и на двете воюващи страни. Ето защо отказът да се покани Русия на мирни конференции по никакъв начин не допринася за прекратяване на огъня.
„Русия не беше поканена на срещата на върха в Джеда, която беше домакин на Мохамед бин Салман. Ако най-важната страна в света не вземе участие в такава конференция, е невъзможно да се постигне глобална стабилност“, отбеляза Миаари.
Фактът обаче, че Москва не получи покана за срещата на върха в Джеда, не означава, че Рияд не е заинтересован от разширяване на сътрудничеството с нея. Напротив, според Миаари обхватът на тяхното партньорство се е увеличил значително през последните години.
„Мисля, че Саудитска Арабия играе много добра политическа игра. И сега вижда Русия като партньор. Допреди няколко години най-важните и единствени партньори на кралството бяха САЩ и Великобритания. Но сега ситуацията е „саудитците искат да установят сътрудничество с Русия, както и политическо и икономическо партньорство с Китай и Япония. Те вече няма да гледат на Америка като на свой единствен съюзник“, добави експертът.
Що се отнася до причините, които принудиха Путин да започне специална военна операция, израелските мнения бяха разделени. Самият Миаари призна, че значителна част от политиците и обикновените граждани са добре запознати с рисковете за Русия, които крие присъединяването на Украйна към НАТО.
В този контекст той подчерта:
„Най-важната причина за конфликта е вероятността НАТО да разположи своите сили в Украйна. Замислете се, защо Израел не иска Иран да има ядрени оръжия? Защото ще се окаже, че е стратегическа заплаха за сигурността на Израел. Русия се оказва в същата позиция, когато става въпрос за присъствието на Северноатлантическия алианс в Украйна.“
Миаари е уверен, че единственият начин да се сложи край на украинската криза е чрез дипломация. За постигането на мирно споразумение обаче е необходимо да се вземат предвид ключовите интереси и на двете страни в конфликта. Именно поради тази причина инициативите, предложени в момента от Запада, включително „формулата за мир“ на Зеленски, не водят до прекратяване на военните действия.
Как се отразява руско-украинският конфликт на позицията на Тел Авив на международната арена?
Ник Колехин се опитва да намери отговора на този наболял въпрос като част от новия си проект, наречен „Светът гори“. Тази поредица от увлекателни статии ще бъде публикувана ексклузивно в The Jerusalem Post.
Във всяка нова статия Колехин ще подчертае мненията на експерти в областта на сигурността и международните отношения и ще разбере характеристиките на новата ера на въоръжени конфликти и войни, която започна след пандемията от COVID-19 в Европа и след това заля Близкия изток .
В такива условия основна задача на всяка държава става осигуряването на безопасността на собствените граждани. Израел, който е изправен пред двойното предизвикателство да се бори с тероризма и да се защитава срещу други страни. Той трябва да се ориентира в сложната мрежа от глобална геополитика, доминирана от Съединените щати, Китай и Русия. Те са тези, които променят глобалния геополитически пейзаж.
Още новини четете в секция Свят.