Трябва сериозно да се преразгледа начинът, по който държавата отчита и управлява финансите си. Около тази теза се обединиха икономисти и финансисти в ефира на бТВ, коментирайки натрупаните задължения, бюджетния дефицит и риска от продължаващ инфлационен натиск.
Банкерът Левон Хампарцумян постави въпроса за начина, по който са водени публичните финанси и предупреди, че ако определени задължения не са били правилно отчетени, това би означавало много по-дълбок системен проблем.
„Трябва да се помисли как държавата си води книгите. Това са неплатени задължения, някой някога трябва да ги осчетоводил. Ако не е така, имаме фундаментален проблем“, заяви той.
Според него натрупаните с години дисбаланси вече започват да се виждат все по-ясно и обществото усеща ефекта им през качеството на публичните услуги.
„Имаме натрупани проблеми. Ефективността на публичните пари е много ниска. Като услуга – 50 години строим магистрала, средната класа доплаща за сигурност, образование. Отдавна данъкът на средната класа не е плосък, а прогресивен“, посочи още Хампарцумян.
Старши икономистът Георги Ангелов заяви, че ситуацията не е изненадваща за хората, които следят бюджетната политика
„Още от миналата година наблюдаваме този проблем, не трябва да се изненадваме. Правителството падна, защото има големи проблеми с дефицита. Всички знаем какъв е проблемът“, коментира той.
По думите му страната има два възможни подхода пред себе си. Единият е увеличаване на данъчната тежест, а другият – по-строга финансова дисциплина.
„Имаме два варианта. Единият като този в Румъния, където вдигнаха всеки данък и убиха икономиката. По-добрият вариант е, когато има приходи, да дисциплинираш разходите и няма да имаме проблем с дефицита. Наливането на пари през дефицита директно води до инфлация“, подчерта Ангелов.
Икономистът Никола Филипов също предупреди, че предстоят трудни решения и реалната цена на досегашните политики тепърва ще се усеща.
„Идва моментът за плащане на сметката, въпросът е откъде ще дойдат парите“, каза той.
Филипов посочи още, че според него една от причините за ръста на цените са бюджетите с проинфлационен ефект и предложи ограничаване на автоматичните увеличения в публичния сектор.
„По линия на цените – основната причина за покачването им са проинфлационните бюджети, които ние гласуваме. Трябва да се замразят заплатите в публичния сектор. Автоматизмите бяха един от най-големите проблеми на предишните управляващи. Минималната работна заплата също трябва да бъде замразена“, заяви той.
От своя страна Георги Ангелов постави акцент и върху необходимостта от административна реформа, като според него решението е в по-малка, но по-добре организирана и ефективна държавна администрация.
Източник: бтв





