„Кръгът за служебен премиер не е толкова тесен. Трябваше да има Закон за служебното правителство. Никой не е очаквал, че колегите от ГЕРБ ще свалят правителство и ще ни хвърлят на избори два месеца след приемането на промените в Конституцията. Попълването на институциите и изработването на нормативна уредба отнема време и изисква разумно и отговорно политическо поведение, за да не се предизвикват кризи без нужда.“ Това каза съпредседателят на „Демократична България“ Христо Иванов.
По думите му, идеята за ограничаване на избора на служебен премиер е одобрена от всички в конституционното мнозинство.
„Преди беше заложен един полупрезидентски режим на управление, който противоречи на основополагащото, че България е парламентарна република. Конкретиката на уредбата е въпрос на компромис. Нашето първоначално предложение беше редовният кабинет да се преназначава като служебен с ограничени правомощия. ПП-ДБ предложи това, което е и доминиращият модел в Европа. След това беше гласуван настоящият вариант“, добави той.
„Конституционният модел не се избира по домова книга. Разбирам дискомфорта на екипа на президента да прилага нова материя без парламентът да е приел съответното законодателство. Конституционните текстове не са упътване за ползване на асансьор. Трябва в практиката да се уплътнят. Бързането да се говори за криза и инжектирането на притеснение не работи за никого“, допълни той.
Кръгът за служебен премиер не е толкова тесен
Според него е възможно да се проведат избори 2 в 1 – парламентарни и за български представители в Европейския парламент.
„Четири пъти се взривяваше процесът на преговорите. Търсеха се поводи. Поканихме ги да спазим първоначалната уговорка. Сложният компромис беше за 18 месеца. В него беше заложено да има смяна на министри по взаимно съгласие и ние сме се съобразявали. Искали сме оставката и смяната на министъра на вътрешните работи многократно и с аргументи. Това е човек, който допусна в София полицейско насилие. Тогава за първи път я поискахме“, каза ощетой.
„Писмото на ГЕРБ прилича на бракоразводна жалба. Те били натискани, обиждани, шантажирани, заплашвани – най-голямата партия ГЕРБ. Въпросът е дали се носи политическа отговорност, или да се фръцнем. Не сме казвали, че ако няма смяна на Калин Стоянов, няма да има кабинет. В преговорите предложихме да се върнем в първоначалната договорка само за ротация на премиерите. Мария Габриел също го предложи, но без да има споразумение. Ние водим преговори и научаваме от телевизията, че те ще дават пресконференция“, допълни Иванов.
Източник: bTV