Хората, лекувани от лекари жени, живеят по-дълго. Да, това е заключението от ново проучване, което макар и да звучи несериозно, е подкрепено с доста солидни аргументи. Ето какво твърдят изследователите – ако искате да живеете по-дълго, обърнете се към лекар жена!
Според проучване, публикувано в списание Annals of Internal Medicine, пациентите, лекувани от лекари жени, имат по-ниски нива на смъртност и ремисия в сравнение с пациентите, лекувани от лекари мъже. Любопитно е да се знае, че жените лекари са само 37% от лекарите в САЩ.
За целите на проучването д-р Юсуке Цугава, доцент по медицина в Калифорнийския университет в Лос Анджелис, се присъединява към колегите си, за да разгледа исканията за медицинска помощ, направени в периода 2016-2019 г.
Смъртността при пациентките, лекувани от лекар жена, е 8,15% в сравнение с 8,38% при пациентите, лекувани от лекар мъж. Смъртността при мъжете, лекувани от лекар жена, е била 10,15% в сравнение с 10,23%, когато са лекувани от лекар-мъж.
Според Medical News Today изследването е обхванало около 485 100 пациенти от женски пол и 318 800 пациенти от мъжки пол.
People treated by female doctors live longer: study https://t.co/BY5APOxv5T pic.twitter.com/8DnAvUEdHx
— New York Post (@nypost) April 23, 2024
„Нашите резултати показват, че лекарите жени и мъже практикуват медицина по различен начин и тези различия оказват значимо въздействие върху здравните резултати на пациентите“, казва Цугава, главен автор на проучването. „По-нататъшните изследвания на основните механизми, свързващи пола на лекарите с резултатите за пациентите, и защо ползата от лечението при лекари-жени е по-голяма за пациентките, имат потенциала да подобрят резултатите за всички пациенти“, добави той.
Защо жените са по-добри лекари?
Д-р Кристофър Уолис, асистент в отделението по урология в Университета в Торонто, заяви пред Medical News Today, че новото проучване не го е изненадало и отразява предишни изследвания за пола на лекарите и здравните резултати. Той не е участвал в неотдавнашното проучване, но е изследвал разликите между мъжете и жените хирурзи и съответните им следоперативни резултати.
„В много области на медицината многобройни проучвания показват по-добри резултати (независимо дали става въпрос за смъртност, повторни хоспитализации или други) сред пациентите, лекувани от жени лекари. Тези данни потвърждават тези констатации“, казва той. „За мен не е изненадващо това по редица причини“.
Ето кои са причините, както ги изброява д-р Кристофър Уолис:
Първо, от данни, датиращи от десетилетия насам, знаем, че жените и мъжете практикуват медицина по различен начин, с особени различия в стила на общуване и спазването на насоките. Не е изненада, че тези различия се отразяват на резултатите на пациентите. Второ, както в по-широк обществен план, така и в медицината, към жените се прилагат вероятно по-високи стандарти от тези към мъжете. Това е преувеличено явление в хирургията и може да обясни някои от разликите, които наблюдаваме там.
В допълнение към това, че жените лекари са с по-висок стандарт от лекарите мъже и имат ефективен стил на комуникация, те прекарват повече време в разговори с пациентите си, преглеждане на техните документи и извършване на процедури.
„Данните от амбулаторната среда показват, че жените лекари прекарват повече време в електронното здравно досие от колегите си мъже и предоставят по-качествени грижи“, казва съавторът на изследването д-р Лиза Ротенщайн, доцент и медицински директор в Калифорнийския университет в Сан Франциско, пред Medical News Today.
В сферата на хирургията жените лекари прекарват по-дълго време в хирургична процедура и имат по-ниски нива на следоперативни реадмисии. Трябва да се запитаме как да осигурим обучение и стимули, така че всички лекари да могат да подражават на грижите, предоставяни от жените лекари.
Медицинските експерти предлагат на лекарите мъже да наблюдават жените лекари около тях и да се опитват да подражават на тяхната работа.
„Бих се радвал лекарите мъже да погледнат сериозно на тези данни. Често има тенденция да се пренебрегват подобни данни, защото са неудобни или могат мъжете да се почувстват застрашени. Подобна реакция обаче няма да помогне на пациентите“, казва пред Medical News Today д-р Аргаван Салес, клиничен доцент по медицина в Станфордския университет.
Източник – New York Post/Превод:SafeNews