Остри политически коментари направи американският актьор Ричард Гиър по време на публична дискусия в Осло, където той разкритикува президента на САЩ Доналд Тръмп и предупреди за опасностите от обществена апатия.
„Преживяваме най-мрачния момент, който съм виждал на тази планета. Кой би си помислил, че Америка може да преживее такъв обрат? Кой би си помислил, че такъв маниак може да стане президент на Съединените щати?„Още от първия ден този човек разрушава почти всичко добро, което съществуваше в американското правителство и общество… Как изобщо беше възможно това? Защото заспахме. Не ни беше грижа. Не гласувахме. Не слушахме достатъчно внимателно“, каза 76-годишният актьор.
💬“Ce gars a démantelé presque tout ce qu’il y avait de bon dans le gouvernement américain et chez le peuple américain“
Richard Gere s’en prend à Donald Trump, qu’il qualifie de „maniaque“#BFM2 pic.twitter.com/Giu9dgO21T
— BFM (@BFMTV) June 2, 2026
След като разказа, че наскоро е посетил бившия нацистки концентрационен лагер „Дахау“, Гиър предупреди за опасностите от обществената апатия.
„Трябва да разпознаваме предупредителните знаци на тази чудовищна диктатура и колко бързо може да се утвърди. Трябва да останем будни“, заяви той.
Още през февруари 2025 г. звездата от филмите „Хубава жена“ и „Американско жиголо“ нарече Доналд Тръмп „побойник“. Дългогодишен защитник на каузата за Тибет и последовател на будизма, Ричард Гиър живее от 2024 г. в Испания заедно със съпругата си Алехандра Силва.
Гиър беше в норвежката столица, за да връчи Международната награда „Вацлав Хавел“ за творческо дисидентство на Форума за свобода в Осло на китайския художник Гао Джън, задържан в родината си, и на мянмарския дисидент Сай Сай.
Източник: БГНЕС





