Хитреци, сър, това направиха с Конституцията – осигуриха си вечна власт. Това пише в свой коментар Румяна Ченалова.
SafeNews го публикува без редакторска намеса:
Новата Конституция в действие – за седмица сменени двама министри.
Сега разбрахте ли замисъла на законотворците ни?
Според новите разпоредби само седем точно посочени лица могат да бъдат министър – председател на служебно правителсво.Тези лица /председателя на Народното събрание, управителя или подуправител на Българската народна банка, председателя или заместник-председател на Сметната палата и омбудсмана или негов заместник/ се избират от НС – т.е. мнозинството в парламента ги определя – свои хора , които ще слушат.
Та този министър председател “ избира“ без посочени в закон критерии, без прозрачност и лична отговорност министрите.
И пак той ги освобождава.
Едва ли преценката за това е само негова – нали е човек на управляващото мнозинство
От друга страна след измененията на конституцията парламентът не се разпуска.Работи и контролира правителството – за всеки случай.
Това направиха с Конституцията – осигуриха си вечна власт / вкл чрез контролираните избори/.А за да е безметежна властта им си избират / чрез квотите на НС в съдебния и прокурорски съвет/ и Главен прокурор – държач на чадъра против правосъдието.
Хитреци, сър.
Хитреци- престъпници.
Позицията в този коментар отразява личното мнение на автора и може да се различава от тази на SafeNews
Думите й идват след като служебният премиер Димитър Главчев обяви, че иска смяната на още един министър
След външния министър, той атакува Кирил Вътев.
Той предлага персоналният състав на служебния кабинет да бъде променен, като Кирил Вътев бъде освободен от поста министър на земеделието и храните и длъжността да заеме Георги Тахов, събщиха от правителствената пресслужба.
В предложението си до президента Румен Радев премиерът Главчев посочва като мотиви за смяната несправяне със служебните задължения в Министерството на земеделието, в резултат на което продължава напрежението и недоволството в аграрния сектор, без да се стигне до необходимите законодателни и управленски решения с нужната финансова обезпеченост, като например украинската помощ за земеделските стопани за 2024 г. и все още нестартиралата кампания по директните плащания, което създава сериозни затруднения в сектора.