Заместник-кметът по образование, спорт и младежки дейности на Столичната община Десислава Желязкова коментира необходимостта от промяна в системата за компенсации за неприети деца в ясли и детски градини.
По думите ѝ действащият модел е остарял и вече се обсъжда с Министерството на образованието въвеждането на електронни ваучери, които да следват всяко дете и да осигуряват по-ефективно разпределение на средствата.
След първото класиране в София около 8000 деца остават без място в ясла или детска градина. Очаква се след третото класиране до септември броят им да намалее до около 7000, като над 5000 от тях ще бъдат деца в яслена възраст.
От Столичната община отчитат, че недостиг при децата над 4-годишна възраст почти няма – свободни места по райони обикновено се предлагат, но често се отказват от родителите, които държат на конкретни детски заведения.
„Време е компенсациите да не бъдат просто заради неприемане на дете, а да се превърнат в електронен ваучер, с който родителите да могат да заплащат в общинска детска градина или част от таксата в друго заведение“, посочи Желязкова.
По думите ѝ така средствата от държавата ще се използват по-ефективно, тъй като изграждането и поддръжката на нова инфраструктура е значително по-скъпо.
Най-сериозен недостиг на места има за 3-годишните деца (първа група) в районите „Триадица“, „Витоша“ и „Лозенец“. Докато в първите два района се строят нови детски заведения, в „Лозенец“ липсват общински терени. За решаване на проблема общината разчита на публично-частни партньорства и предлага промени в наредбите на Министерството на здравеопазването.
Друго сериозно предизвикателство е недостигът на медицински персонал.
„Липсват ни 230 медицински сестри в вече построените детски градини“, обясни заместник-кметът.
По думите ѝ половината от работещите в яслите сестри са над 62 години, а около 100 са над 70-годишна възраст, което налага постепенното преобразуване на яслени групи в градински.
Източник: NOVA NEWS





