Хавиер Майли предложи шокова терапия за болната икономика на Аржентина. Страната ще бъде изправена пред „шокова терапия“ след избирането на Хавиер Майли за президент, пише FT. Той планира да съкрати раздутия държавен апарат и да доларизира икономиката. Но няма да е лесно: валутните резерви са изчерпани, а годишната инфлация е надхвърлила 140%.
Този бунтарски либертарианец има големи планове. Но за да осъществи радикалната си политика, той ще трябва да се справи с проблема с липсата на мнозинство в парламента на страната.
Аржентинските избиратели направиха скок в неизвестното, като избраха радикалния либертариански аутсайдер Хавиер Майли за президент. Надеждата е, че обещаната от него шокова терапия ще помогне да се излекува болната им икономика.
Десни популисти като Доналд Тръмп и италианският премиер Джорджия Мелони побързаха да поздравят Милей. Който е виден телевизионен икономист. Той победи министъра на икономиката Серджо Маса с впечатляващите 11 процентни пункта на втория тур на изборите. Но аржентинците вече се притесняват как този ексцентричен мъж ще може да управлява дълбоко разделената южноамериканска страна без подкрепата на мнозинството в Конгреса.
🇦🇷 The presidential election in Argentina was won by the crazy Javier Miley, who advocates dollarization of the economy, privatization, refusal of cooperation with China, Brazil and Russia in favor of the United States and Israel and against Argentina’s entry into BRICs 😂😂😂😂 pic.twitter.com/qFowbHWbeU
— 🇷🇺🇷🇺uncensored 未经审查 🇨🇳🇨🇳 (@M01Uncensored) November 20, 2023
В поредица от радио интервюта в понеделник Майли обеща да приватизира националната петролна компания YPF и държавните телевизионни канали и радио компании.
„Всичко, което може да бъде в ръцете на частния сектор, ще бъде в ръцете на частния сектор“, обеща той.
Той също така обеща да посети Съединените щати и Израел в рамките на три седмици преди встъпването си в длъжност, като каза, че това ще бъде „духовно“ преживяване.
Основните елементи на неговата политическа програма са да вземе моторния трион на раздутия държавен апарат и да доларизира икономиката. Полето за маневриране на Майли обаче е доста ограничено. Защото той наследява държава, която е в плачевно финансово състояние. Валутните резерви на Аржентина са изчерпани. Годишната инфлация достигна 142,7%, а Маса изпразни хазната по време на предизборната си кампания.
Преходът на властта едва ли ще бъде плавен. Конфликтът вече беше избухнал. Майли гневно отхвърли опитите на Маса да му възложи пряка отговорност за осигуряване на стабилност. Действащият президент Алберто Фернандес до голяма степен изчезна от полезрението по време на предизборната кампания. Докато управляващите перонисти работиха усилено, за да гарантират, че Маса се дистанцира от непопулярния си шеф.
Повечето икономисти смятат, че при фиксиран валутен курс голяма девалвация е неизбежна.
Но Майли каза, че незабавното премахване на валутния контрол не е възможно.
„Първо трябва да се справим с дълговете към местните кредитори. Ако не направим това и премахнем контрола, ще се окажем с хиперинфлация“, каза той в понеделник.
„Имаме много ясен план как да решим този проблем. “ Той не съобщи други подробности.
Според Stünkel много остава неясно как точно Майли планира да реализира програмата си.
„Много ще зависи от личния му лидерски потенциал. От интереса му към детайлите на политиката – не знаем нищо за това. Той не е бил особено продуктивен като конгресмен. Не е успял да намери много приятели, така че той може да остави сключването на сделки на други.“
Още новини четете в секция Свят.