Съществена е разликата в доходите на хората в София и тези в по-малките населени места. Същевременно много стоки и услуги и като цяло живота, са по-евтини в по-малките градове. Разликата съществува, но тя не е чак толкова драматична, колкото изглежда на пръв поглед. Това заяви банкерът Левон Хампарцумян.
По думите му парите са част от инфраструктурата, в която живеем.
Той посочи, че София по естествен начин концентрира по-висококвалифицирана работна ръка, това е нормално. Ние трябва да направим всичко възможно разликата в стандарта на живот, достъпа до услуги, заплащането, да бъде по-малка.
Хампарцумян изтъкна, че столицата по цени и стандарт на живот, се изравнява с всички останали столици в Западна Европа.
Имаше момент, в който ресторантите у нас бяха с 5 пъти по-евтини, отколкото в Западна Европа, но такова нещо вече няма. Ние искаме конвергенция към развитите държави, но тя включва и поскъпване на живота.
Банкерът подчерта, че заедно с доходите, растат желанията и изискванията.
Той даде за пример факта, че често по границата с Гърция, опашките са километрични. Според Хампарцумян това не се дължи на по-добрите услуги в южната ни съседка, а на желанията на хората.
„Парите никога няма да стигнат, дори във високо-платени сектори като този на финансите, хората винаги ще са недоволни. И в другите държави е така.“, допълни той.
Хампарцумян изрази мнение, че концепцията за вдигане на минималната работна заплата е остаряла. Причината за това, според него, е, че има обезценяване на труда. По думите му двата показателя трябва да са балансирани.
Източник: EuroNews