Едни от най-скъпите и елитни райони на София тънат в боклуци. Незаконни сметища загрозяват пейзажа в зелените площи на кварталите „Витоша“ и „Кръстова Вада“, предаде bTV.
На място има гуми, дивани, гардероби, тонове купчини пясък от строежи и още много строителни отпадъци. Само на метри от първите жилищни блокове на квартал „Витоша“ се намира купчина от едрогабаритен отпадък.
Гледка с боклуци
Жителите на районите споделят, че гледката е ужасна.
„Доста често минавам оттук. Живеем тук от 5 години и винаги идва някой и си изхвърля нещата. Природата си го превзема малко по малко“, каза Анелия.
„Доста неприятна гледка виждаме. От няколко месеца може би, може и повече“, обясни Ива.
„Мисля, че боклукът е временно тук. Трябва да го изчистят, защото това е един от най-скъпите квартали, но сега изглежда повече като село“, коментира Ала.
Сметище върху планиран парк?
Пътят свързва квартал „Витоша“ с квартал „Кръстова Вада“. Там е планирано да бъде изграден бъдещият парк „Лозенец“. В момента обаче мястото изглежда по-скоро като голямо сметище.
От Столичната община обясняват, че терените са частни имоти. За да стане ясно кои са собствениците, е нужно геодезическо заснемане.
До момента по сигнали са правени проверки, като са издадени 3 констативни протокола за замърсяване. Фишове и актове не са връчвани, тъй като не могат да се установят собствениците на терените.
„Доколкото знам, има някакви планове тук да се прави парк някога и предполагам, че е редно такъв голям квартал, какъвто се очертава, да има парк, да се изчисти, да се направят някакви алеи“, споделя Емил.
Плановете за парк там обаче са само мит. От общината обясниха, че подобен проект изобщо няма.
На територията на зелените площи има над 100 частни имота.
Сметища и в „Лагера“
Получени сигнали за незаконни сметища има и в квартал „Лагера“, близо до ТЕЦ „Земляне“. Там някога е било път, но вече е едно огромно сметище.
Цяла улица е затрупана със строителни, едрогабаритни и битови отпадъци.
Пространството на пътя около ТЕЦ-а е затрупано по цялата си дължина с нерегламентиран отпадък.
За това незаконно сметище Столичната община също е информирана. Земята е общинска и местната власт обещава, че ще се погрижи за мястото.
Подготвя се процедура по възлагане на почистването на общинското дружество „Софекострой“.
От Столичната община апелират всички да подават сигнали за подобни казуси.
източник: bTV





