Защо европейските лидери в областта на отбраната говорят за война? Вълна от безпокойство е обхванала европейските министри на отбраната и въоръжените сили. Тъй като политици и военни лидери смятат, че нато-скептикът Доналд Тръмп може да бъде избран за следващ президент на САЩ. И че Русия може да не бъде изтласкана или победена в Украйна. Това трескаво настроение предизвиква все повече предупреждения, че Европа може да се окаже въвлечена във война с Русия.
В същото време напрежението в Близкия изток продължава да нараства. Продължава нападението на Израел срещу Газа. Засилват се военните действия със свързаната с Иран Хизбула в Ливан. САЩ и Обединеното кралство започнаха бомбардировки на контролирани от хутите райони в Йемен, за да спрат набезите срещу корабоплаването в Червено море.
Какво казват политиците и генералите?
Адмирал Роб Бауер, председател на военния комитет на НАТО, заяви миналата седмица, че „не е сигурно, че ще постигнем мир“. И затова „се подготвяме за конфликт с Русия и терористичните групировки. Ако се стигне до него“ преди началото на най-голямото учение от десетилетия насам, в което според военния алианс участват 90 000 военнослужещи.
Грант Шапс, британският министър на отбраната, използва още по-силен език. Като заяви, че дивидентът от мира през Студената война е приключил. И че Обединеното кралство и неговите съюзници „преминават от следвоенен към предвоенен свят“. Като идеализмът е заменен от „твърд реализъм“. Според него е време за превъоръжаване, за да се защити Европа от „яростта на Путин“.
Миналата седмица германският министър на отбраната Борис Писториус даде интервю. В което намекна, че макар засега да не е вероятно руско нападение, „нашите експерти очакват период от пет до осем години, в който това би било възможно“. Той добави, че Европа „се сблъсква със ситуация на военна заплаха … каквато не е съществувала от 30 години“.
Норвегия и Швеция също отправиха подобни предупреждения през последния месец.
NATO’s highest military officer Rob Bauer thinks it is a good idea for people to prepare for war:
You need to have water in the house, a battery-powered radio and a battery-powered flashlight. So you can survive the first 36 hours.
NATO countries need to be on red alert for war… pic.twitter.com/2aejO2s1vB
— Clash Report (@clashreport) January 20, 2024
Не е ли това просто всяване на страх от страна на военните, които искат повече пари?
Планирането на военни действия, на далечни непредвидени ситуации, е това, което правят военните. И винаги има натиск от страна на генералите и министерствата на отбраната да харчат повече. Но войната в Украйна, която следващия месец ще направи две години, изчерпва запасите от боеприпаси на Запада.
Междувременно изглежда все по-вероятно, че Конгресът на САЩ няма да гласува нов пакет от военна помощ за Украйна в размер на 61 млрд. долара. Тъй като републиканците засилват натиска върху сделката „quid-pro-quo“ за повишаване на сигурността на южната граница на САЩ.
Вълната от западни оръжия, предоставени досега на Украйна, включително германски танкове Leopard 2 и британски Challenger 2; американски бойни машини Bradley; американска, британска и френска ракетна артилерия с голям обсег, както и боеприпаси и артилерийски снаряди, не успя да направи впечатление на руските фронтови линии. И ако бъдещата военна помощ от САЩ бъде спряна в резултат на безизходицата в Конгреса, Европа ще се бори да компенсира разликата.
Експертите се опасяват, че без САЩ Русия може постепенно да обърне нещата в своя полза.
В същото време Тръмп изглежда ще спечели номинацията на републиканците след първичните победи в Айова и Ню Хемпшир. Спомените за предишното му президентство са силни в Европа. На фона на въпросите за близостта на отношенията му с Путин. И заплахата му на срещата на върха на НАТО през 2018 г., че САЩ може да „действат сами“. И да се отдръпнат, ако другите държави не увеличат собствените си военни разходи.
Какво може да означава това за НАТО?
Манфред Вебер, лидер на консервативната Европейска народна партия в Европейския парламент, използва интервю за Politico в четвъртък, за да популяризира идеята, че ЕС трябва да поеме ролята на НАТО в защитата на континента. Предлагайки „европейски стълб на отбраната“, който да включва ядрен чадър, осигурен от Франция. Единствената ядрена държава в ЕС.
„Когато гледам на тази година като европейски политик, първото нещо, което ни минава през ума, е Тръмп“, каза той.
Сред някои политици от ЕС се говори за необходимостта от създаване на комисар по отбраната на ЕС. Но реалността е, че тази маневра едва ли ще измести НАТО. Чиито членове с големи армии включват Обединеното кралство (чиито собствени ядрени оръжия са обещани на алианса) и Турция, както и САЩ. По-вероятно е членовете на НАТО да се опитат да се свият и да издържат президентството на Тръмп, както направиха от 2016 г. насам.
Възможно ли е наистина да се стигне до война с Русия?
Генерал сър Патрик Сандърс, ръководител на британската армия, предположи, че професионалната армия на Обединеното кралство е твърде малка, за да издържи дълго в една всеобхватна война с Русия. И че ще е необходима „гражданска армия“, за да се спечели такава. Намеквайки за връщане към наборна военна служба в случай на извънредна ситуация. Въпреки че този сценарий беше отхвърлен от „Даунинг стрийт“ като „неполезна“ хипотеза, други европейски държави като Латвия и Швеция възраждат форми на военна служба. А Писториус заяви през декември, че „разглежда всички възможности“.
Но далеч не е ясно, че Русия, колкото и агресивна да иска да бъде Путин, би имала капацитета да нападне държави членки на НАТО. По оценки на западното разузнаване 315 000 руснаци са били убити или ранени в Украйна. А силите на Москва неведнъж не са успявали да ударят по-малката си съседка. Безпокойството относно подкрепата на САЩ може да е реално. Но заплахата не е толкова значителна.
Източник – Guardian/Превод:SafeNews
Още новини четете в секция Свят