Зимата е към своя край, но грипа и настинките все още са във вихара си. Януари и февруари се оказаха преломни за респираторните заболявания. За съжаление тази година на прицела на грипа бяха основно децата. Почти в цяла България бяха обавени грипни епидемии. А за малкото места, които не бяха оцветени в червено причината, според лекарите е не липсата на заболели, а по- скоро самолечението.
Треска, висока температура, упорита и мъчителна кашлица са само част от симптомите, които направиха живота на родителите ад. Една стара мъдрост гласи, че настинката продължава седмица, ако я лекуваме, и 7 дни, ако не го правим. Не е добре да разчитаме на тази „мъдрост“, тъй като е важно разберем, първо от какво точно е болно нашето дете и второ, как да го лекуваме адекватно, така че да минимализираме рисковете от развитие на усложнения.
Но за да разберем каква е грипната обстановка към момента? Намаляват заболелите? Какви са респираторните заболявания, с които се сблъскваме към днешна дата? И не на последно място как да се справим с тях и как да опазим децата си, екипът на SafeNews разговаря с педиатъра д-р Ралица Калинова от Медицински комплекс „Доверие“.
Цялото интервю със специалиста гледайте във видеото на SafeNews:
Заболеваемостта от грип намалява, това сочат изследванията в Националният център по заразни и паразитни болести – НЦЗПБ. В пика на грипа всяка втора проба беше положителна, докато към момента това важи за всяка трета. Педиатрите обаче не отчитат спад. Пред лекарските кабинети опашките от заболели деца са със същия интензитет както и преди седмица, две. Това потвърди и д-р Ралица Калинова, педиатър в Медицински комплекс „Доверие“.
Симптомите включват включват главоболие, повишена температура, треперене, кашлица, възпалено гърло, хрема, отпадналост, умора, мускулни и ставни болки. А лечението е насочено към облекчаване на симптомите и предотвратяване на усложнения, които тази година не липсват. Едно от най-опасните от тях е пневмонията. Тя представлява възпаление на белите дробове, което може да бъде причинено както от самия грипен вирус, така и от вторична бактериална инфекция. Друго, неприятно усложнение е бронхитът. Той се характеризира с продължителна и тежка кашлица, която може да продължи седмици, съчетана с чувство на стягане в гърдите и затруднено дишане. Сред по- изявените усложнения спадат и възпаленията на синусите и ушите.
Превенцията играе ключова роля в борбата с грипа. Поддържането на добра лична хигиена е основополагащ елемент за предотвратяване на заразяване. Редовното миене на ръцете, използването на дезинфектанти, както и носенето на маски, особено при посещението на болници и лекарски кабинети е задължително. Не на последно място е ваксинацията! Тя е едно от най-ефективните средства за предпазване от тежко заболяване и усложнения, особенно при децата и възрастните от рисковите групи. Според д-р Калинова през последните години все повече родители прибягват към ваксините. По думите и родители, които са се сблъскали с грипната обстановка в момента, както и с усложненията от заболяването вече мислят за ваксините за следващата година.