Скандалът с незаконния град край Варна навлиза в още по-опасна фаза – проверка на Нотариалната камара е установила, че в основата на нотариалните актове за имотите в „Баба Алино“ стоят удостоверения за търпимост — включително и такива, за които вече има съмнения, че може да са фалшиви.
Пред „По света и у нас“ от ръководството на Камарата потвърдиха, че четирима нотариуси във Варна са изповядвали сделки за имоти в скандалния комплекс, основно през 2024 и 2025 година.
„Нямаме право да отказваме“
Според председателя на Нотариалната камара Луиза Стоева, нотариусите са работили на базата на официални документи, представени пред тях.
„Удостоверението за търпимост е официален доказателствен документ“, обясни тя.
Част от сделките били свързани със стари сгради — бивша собственост на ДАБ-Варна — които впоследствие били реконструирани. Други обаче са за изцяло новопостроени сгради. Проблемът е, че нотариусите нямат механизъм да проверяват дали подобни документи са автентични или фалшиви.
„Ние дори трябва да имаме формално основание, за да откажем сделка“, заяви зам.-председателят на Камарата Камен Каменов.
Регистър има по закон… но не и на практика
Още през 2021 г. законът предвижда създаването на единен електронен публичен регистър на строителните книжа.
Той трябва да позволява проверка на:
разрешения за строеж;
удостоверения за въвеждане в експлоатация;
строителна документация;
удостоверения за търпимост.
Само че четири години по-късно регистърът все още не работи.
„Явно не е готов“, коментира Луиза Стоева.
Десетки сделки преди сигнала
Едва на 28 май нотариусите във Варна са получили официална информация, че се разследват удостоверения за търпимост с дати от 2023 г., за които има подозрения, че са фалшиви. По това време десетки сделки вече са били изповядани.
Проверките показват още, че част от терените са придобивани чрез заменки между 1999 и 2009 г., а други са реституирани по различни закони и впоследствие продадени на инвеститора.
Държавата закъснява с години
Причината регистърът още да не съществува, е липсата на подзаконова наредба, която трябва да уреди начина му на работа. През последните пет години тя така и не е била приета. В момента проектът е качен за обществено обсъждане от МРРБ, което приключва на 8 юни, а след това документът може да влезе в Министерския съвет.
SafeNews припомня, че по-рано днес ДНСК и Агенцията по геодезия, картография и кадастър влязоха на проверка в Община Варна
Но междувременно вече има продадени имоти, съмнения за фалшиви документи и хора, които може да се окажат собственици на апартаменти в незаконния град.
И колкото повече институциите обясняват, че „не са могли да проверят“, толкова по-меродавно започва да звучи въпросът кой всъщност е трябвало да го направи.
Източник: БНТ








