Парламентарната временна комисия за правилата на работа на Народното събрание прие промени в организацията на дебатите и процедурите, включително съкращаване на времето за дуплика и нови правила за почивките, работата на председателя и провеждането на изслушвания.
Решенията предизвикаха критики от страна на опозицията, която ги определя като недостатъчни или нецелесъобразни.
„Има логика да остане 3 минути и не виждам какво бихме спестили от парламентарното време. Доста по-трудно се злоупотребява с дупликите, отколкото с процедурите“, каза Стою Стоев от „Продължаваме промяната“.
Янка Тянкова от „Прогресивна България“ сподели, че не видяла досега председателят да засича с часовник тези 2 или 3 минути, да прекъсва и да взема думата.
„Понякога дори 3 минути не са достатъчни в дупликата, за да се обясни защо дадено предложение трябва или не трябва да бъде прието. Намаляването на времето от 3 на 2 минути няма да ускори законодателния процес и няма да съкрати дебатите“, каза Петър Петров, депутат от „Възраждане“.
Опозиция и управляващи постигнаха консенсус относно времето за почивка. Депутатите ще могат да прекъсват пленарното заседание за почивка от не по-малко от 15 минути.
От „Прогресивна България“ оттеглиха предложението си почивката да бъде намалена на 10 минути.
Прието беше и предложението да не се провеждат изслушвания на министри в деня на опозицията.
Също така бе одобрено председателят на Народното събрание да може едновременно да води заседанието и да участва в дебата с изказвания. До момента, когато председателят говори от трибуната, неговото място се заемаше от заместник-председател.
Източник: БНТ





