Подаден сигнал и първоначални действия
„Сигналът е подаден от едно и също лице в платформата „Защити гората“ — посочено е името Георги Георгиев. Първият сигнал е подаден в 7 часа сутринта, а вторият — малко по-късно, следобед“, посочи той.
Проверка на място и установени нарушения
„На 26 октомври отидохме на проверка, след като се организирахме и проучихме описаните ситуации. Установихме сеч на дървета, изкореняване на пънове, което на практика представлява унищожаване на дърветата. Има разлика между сеч и изкореняване. Освен това имаше струпани строителни материали и налети основи на 4–5 постройки“, посочи той.
Документиране и съставени актове
„Съставен беше констативен протокол. След това бяха съставени актове. Имаме и снимков материал. Много хора бъркат, като смятат, че актовете са съставени от Държавното горско стопанство. Всъщност те са съставени от Регионалната дирекция по горите — това са две различни структури. Актовете не са 40, както се коментира, а 20. Те са съставени на работниците, които сме установили, че извършват сечта“, коментира Тодор Гичев.
Засегната площ и щети
„По наши данни засегнатата площ не е 100 декара, а 69 декара. Имотите, в които има строителство, според кадастъра и нашите карти са 69 декара. Актовете са на обща стойност около 15 000 лева и са съставени на 10 души — работниците, които сме установили на място. Те са били на територията на „Форест Клуб“, фирмата, която притежава имота, за който са издадени първите актове“, посочи той.
Ограничения в правомощията и проверки
„Процедурите продължават. Ние констатираме нарушенията и, когато са в нашите компетенции, съставяме актове. Но разследващата дейност не е в нашите правомощия. Там много трудно установявахме хора. Често, когато отидем на проверка, няма никого. Самото изкореняване на пъновете дори не сме го видели в процес, а само последствията — изкоренени пънове, скрити в гората“, обясни Гичев.
Сигнали към институции и прокуратура
„Още по този случай подадохме информация до район „Приморски“ и до Община Варна. Също така отговорихме и на сигнала, подаден в нашата платформа. Оттам нататък действията продължиха. Изпратили сме и три сигнала до прокуратурата. Първият е от 30 юли 2024 година, във връзка с констатирани незаконна сеч, строителство и унищожаване на горски дървета в частна горска територия“, поясни още той.
Последващи сигнали и развитие
„Следващият сигнал е от март 2025 година, а последният — от 2 март тази година, където вече са описани всички установени от нас нарушения“, посочи Гичев.
По думите му опити за натиск не е имало, но е имало опити да не могат да се установят нарушенията – служителите не са били допускани до определени части от територията. Въоръжени хора не са били виждани.
Унищожени са предимно дъбови дървета — вероятно става дума за около 200–300 пространствени кубика дървесина.
Кметът Коцев говори за мащабна схема и бездействие на институции, строителят отлага брифинг
Продължава търсенето на отговор на въпроса чия е отговорността за построения комплекс в местността „Баба Алино“ край „Златни пясъци“ и дали постройките са законни. Днес се очакваше фирмата строител да даде брифинг пред медиите, но срещата беше отложена.
Община Варна подготвя актове за събаряне





