Украйна и САЩ подписват декларация за намерения за съвместно производство на оръжия.
Украински и американски официални лица подписаха декларация за намерения за съвместно производство на важни оръжия и обмен на данни между двете страни.
„Тя ще е за посрещане на спешните нужди на въоръжените сили на Украйна“, съобщи Пентагонът.
Според документа Украйна ще получи способностите, необходими за краткосрочния ѝ успех на бойното поле. Както и за дългосрочното икономическо възстановяване и укрепването на отбранителния сектор.
Това заяви президентската канцелария на Украйна,цитирана от Kyiv Independent.
Един от ключовите приоритети, очертани в изявлението, е локализирането на отбранителната индустрия в Украйна, пише канцеларията.
Съобщава се, че споразумението между Киев и Вашингтон ще допринесе за изграждането на производствени мощности в Украйна.
Те ще снабдяват армията с оръжие. По-специално с оборудване за противовъздушна отбрана и боеприпаси. Както и с услуги по ремонт и поддръжка.
Министерството на отбраната на САЩ и индустриалните партньори ще предоставят на Украйна технически данни, за да започне изпълнението на местни проекти. Те ще са насочени към подобряване на остарелите системи за противовъздушна отбрана в арсенала на Украйна. Чрез интегриране на западни боеприпаси. Това се казва в доклада на службата.
„Паралелното производство на тези системи в Украйна и САЩ ще позволи да се ускори тяхното внедряване. И ще помогне на страната ни да поддържа противовъздушната отбрана в боеспособно състояние.“
Ръководителят на президентската канцелария Андрий Ермак нарече документа „основа за бъдещето на нашия военнопромишлен комплекс и укрепването на отбраната на Украйна за години напред“.
Декларацията за намеренията беше подписана по време на Конференцията за отбранително-промишлената база на Украйна. Тя се проведе във Вашингтон на 5 и 6 декември. Конференцията събра 350 представители на американската и украинската индустрия и правителство. Те обсъдиха идеи за укрепване на отбранителните способности на Украйна.
Събитието се проведе на фона на нарастващата несигурност относно по-нататъшната помощ на САЩ за Украйна.
Републиканците в Сената на САЩ блокираха законопроект за допълнително финансиране, който съчетаваше помощ за Украйна в размер на 61 млрд. долара с помощ за Израел и Тайван. Това стана при процедурно гласуване, проведено на 6 декември.
По-рано същия ден САЩ обявиха пакет от отбранителна помощ за Украйна в размер на 175 млн. долара от предварително насочените съкращения. Като според държавния секретар Антъни Блинкен това ще бъде един от последните пакети за военна помощ за Украйна, ако Конгресът не успее да приеме допълнително финансиране.
Още новини четете в секция Свят.