Украинските бежанци не успяват да се ориентират в здравната система заради липса на достъпна информация за правата им като пациенти, за процедурите за избор на личен лекар и заради езиковата бариера. Това пише в доклад на Националната пациентска организация.
Според проучването украинците страдат и от липса на медикаменти и медицинска апаратура у дома, като апарати за измерване на кръвно налягане, на кръвна захар и др. Те не разбират също защо трябва да обикалят различни институции, за да получат терапията, която им се полага.
По данни от проучването избягалите от войната смятат, че помощта за тях трябва да е с фокус и върху психологическата подкрепа.
Самата медицинска помощ, която им се оказва, когато достигнат до такава, оценяват по-скоро като добра. Повече от половината обаче посочват, че са платили за нея.
Изводите са в резултат от проучването „Достъп до здравеопазване за украинските бежанци в България”, проведено от Националната пациентска организация (НПО) в периода 15 декември 2022 – 1 февруари 2023г.
От анкетираните бежанци 80 процента казват, че вече са потърсили медицинска помощ в България, но над 60 на сто са платили за нея. Една десета от оценяват медицинската помощ като отлична и няма нито една напълно негативна оценка.
Ангажираните в системата на здравната помощ споделят същите проблеми. Представителите на системата също смятат, че трябва да се работи в насока предоставяне на ясна и разбираема информация за здравните права на бежанците на достъпен за тях език.