Глобалните емисии от CO2 ще достигнат исторически рекорд пред 2023 година. Те ще се увеличат с близо 1%
Според учените от ново изслезване замърсяването с въглероден диоксид ще трябва да бъде намалено почти наполовина през това десетилетие. Само така ще се постигнат световните цели за ограничаване на глобалното затопляне и избягване на катастрофални климатични въздействия.
„Глобалните емисии на CO2 трябва да намалеят с около 5 % през тази година“, каза Глен Петерс. Той е директор на изследователския институт за изследване на климата CICERO в Норвегия.
Вместо това те продължават да се увеличават, според неговото изследване. Настоящите очаквания са, че през годината емисиите ще нараснат с между 0,5 и 1,5 %.
„Би било много малко вероятно емисиите да намалеят през 2023 г.“, каза той пред АФП.
Предварителните данни показват колко трудно ще бъде да се намалят емисиите достатъчно бързо, за да се постигне целта на Парижкото споразумение
Учените предупреждават, че затоплянето над прага от 1,5 градуса рискува да предизвика опасни критични точки в климатичната система.
„Всяка година, в която емисиите продължават да се увеличават, прави все по-трудно постигането на цели, съответстващи на Парижкото споразумение“, каза Питърс.
Окончателният анализ ще бъде публикуван през декември, когато световните лидери се събират в Обединените арабски емирства за преговори за климата. Те ще бъдат доминирани от международната борба за бъдещето на изкопаемите горива, които са основният източник на замърсяване с CO2.
По-рано тази година Международната агенция по енергетика (МАЕ) заяви, че за първи път световното търсене на нефт, газ и въглища се очаква да достигне своя връх през това десетилетие. Това се дължи на „впечатляващия“ ръст на по-чистите енергийни технологии и електрическите автомобили.
Енергийният надзор обаче предупреди и за отрицателното въздействие на увеличените инвестиции в изкопаеми горива. Те обърнаха внимание и на „упорито високите емисии“ по време на икономическия подем след пандемията. Спомената бе и енергийната криза, предизвикана от нахлуването на Русия в Украйна.
Питърс заяви, че чистата енергия трябва да започне да измества търсенето на изкопаеми горива.
„Изглежда, че това все още не се случва по някакъв значим начин, което е разочароващо“, каза той.
Учените са се надявали още през 2015 г., че емисиите могат да достигнат своя връх, каза той, а по време на пандемията отново са имали надежди, че 2019 г. може да отбележи повратната точка.
„И все пак отново сме тук, с нов пик през 2022 г. и още един пик, който се очаква отново през 2023 г.“, каза Питърс. „Моята загриженост е, че вършим половината работа, като увеличаваме чистата енергия, а не вършим другата половина от работата, като се отказваме от изкопаемите горива.“
Годишният доклад „Глобален въглероден бюджет“ за годината ще бъде публикуван през декември и ще покаже емисиите на CO2 от всички източници.
Изчисленията се основават на данни от месечните и тримесечните доклади на МАЕ.