Откъде ще минават военните коридори, които България създава с Румъния и Гърция, и какво ще се случва по тях, коментира служебният премиер Димитър Главчев след завръщането си от срещата на върха на НАТО във Вашингтон.
Премиерът каза, че министрите на отбраната на България и Румъния са подписали във Вашингтон Меморандум за разбирателство относно изграждането на Щаб на регионалното компонентно командване на специалните операции. Това вече е споразумение с правна сила, за разлика от писмата за намерение за изграждане на коридорите за военна мобилност, поясни той.
Целта е да бъде осигурена възможност за по-бързо придвижване на войски, обясни премиерът. В същото време той добави, че това са военни въпроси и той не може да даде подробности.
„През вчерашния ден България, Гърция и Румъния подписаха намерение за създаване на хармонизирани коридори за военна мобилност. Това представлява по-бързото придвижване по два коридора – направление юг и север. Единият коридор е в по-източната част на България, другият е в западната. Турция също има желание да се включи, но там механизмът е друг, тъй като страната не е част от Европейския съюз. Във въпросните вертикални коридори, се използват европейски средства. Вчера се подписа и споразумение с Румъния за специалните сили. Работим в тези посоки“, обясни още Главчев.
В заключителната декларация, която приеха вчера на заседанието на Северноатлантическия съвет – най-висшия политически орган за взимане на решения в НАТО, държавните глави и правителствените ръководители на държавите членки обявиха, че пътят на Украйна към членство в алианса е необратим, поеха официално ангажимент нападнатата от Русия страна да получи догодина военна помощ в размер на 40 милиарда евро и отправиха критики към Китай, най-вече заради сближаването му с Москва и „техните съвместни опити да дестабилизират и прекроят базирания на правила международен ред“.
Преговорите за присъединяване на Украйна към НТАТО тепърва предстоят, но всички сме на едно мнение, че пътят ѝ към членство в НАТО е необратим, заяви служебният премиер.
Както съобщи SafeNews, министрите на отбраната на Гърция (Никос Дендиас), България (Атанас Запрянов) и Румъния (Ангел Тилвар) подписаха писмо за намерение за създаване на военен коридор на Източния фланг на Алианса по време на срещата на върха на НАТО във Вашингтон.
Споразумението ще осигури безпрепятствено преминаване на военнослужещи през граничните пунктове в рамките на мисия, което не само значително ще ускори процеса на придвижване, но и ще намали времето за изпълнение на бюрократичните процедури.
„Заедно с моите български и румънски колеги Атанас Запрянов и Ангел Тилвар подписахме писмо за намерения днес в кулоарите на срещата на върха на НАТО във Вашингтон за създаване на хармонизиран коридор за военна мобилност“, написа Дендиас на страницата си в социалната мрежа Х.
Една от най-важните причини за военно сътрудничество между страните е осигуряването на бърза реакция и мобилизиране на подкрепления, в случай че сигурността на една от трите държави е застрашена.
Откъде ще минават военните коридори
Ккоридорът е предназначен да свърже гръцките градове Солун и Александруполис с българските Варна и румънската Констанца, които се смятат за главните стратегически градове за НАТО поради близостта им до източните граници на Алианса.
Втората политическа сила все още е ДПС, въпросът е, че парламентарната група не е втора по големина.
Това коментира служебният министър-председател Димитър Главчев по време на посещението си за срещата на върха на НАТО във Вашингтон.
„Президентът трябва да връчи мандата на втората по численост партия. Не е подписан конкретен срок за връчване на мандата, но се смята, че в рамките на седем дни, е нормално това да се случи. По-важното е България да има редовно правителство, и тук на форума на НАТО, се наблюдава различно отношение, когато една държава има редовно, и когато е със служебно правителство“, посочи той.
Източник – БТА