Промените в структурата на ВСС изцяло отговарят на препоръките на Венецианската комисия и решението Колеви срещу България на ЕСПЧ. Но има известен нюанс, казва в профила си във фейсбук бившият главен прокурор Иван Гешев.
Той припомня, че преди два месеца Мария Габриел, тогава кандидат-премиер, изрази политическата позиция за негово премахване. Случайно или не, на следващия ден шестима членове на прокурорската колегия, четирима от които избрани от квотата на НС, поискаха предсрочното му освобождаване.
Венецианската комисия в последното си становищв твърдеше, че във ВСС доминирало „прокурорско лоби”, оглавявано от главния прокурор.
Аз твърдя, че там доминира и ще продължи да доминира политическо лоби, казва Гешев.
Според новите промени в Конституцията главният прокурор ще се избира единствено от Прокурорския съвет. В новия Прокурорски съвет ще има шестима членове извън системата, избирани от НС, и едва трима от професионалната квота, припомня Иван Гешев.
“Шестимата ще имат мнозинство от 2/3! Сами преценете с колко гласа ще се избира новия главен прокурор. Бяха 17, станаха 13, а планират да са… 6? Е, кажете ми как ще се повиши ефективността на прокуратурата? Как новият главен прокурор ще си позволи да обвини депутат, министър или премиер?”, пише още Гешев.
Това е съобразяването на господата от ПП-ДБ с ГЕРБ и ДПС – овладяване на прокуратурата от политиците. Реформите – поредната лъжа в лицето на европейските партньори. Важното е само да се бетонира краденето на народните пари, посочва още той.