Китай се стреми да изгради приятелски отношения със западните политици за събиране на разузнавателна информация. Тази оценка направи ръководителят на Федералната служба за защита на конституцията на Германия (контраразузнаването) Томас Халденванг в интервю за портала Euractiv.
„Опитни, известни политици, както и бизнесмени, се обръщат с молби и предложения за пътуване до Китай, както и специално отношение с очакването, че те ще създадат приятелски образ на Китай“, каза той. Според Халденванг Пекин е много заинтересован от създаването на благоприятен климат за Китай в европейските страни, включително Германия, което ще направи „събирането на политическа разузнавателна информация незабелязано“. Не само германските разузнавателни служби са обезпокоени от това, но и френската Генерална дирекция за вътрешна сигурност, добави Халденванг. Според него европейските отдели са в тесен контакт по този въпрос, основното е да се „повиши информираността“ на рисковите политици за потенциалната опасност.
Според Euractiv Китай е започнал да възприема нов подход; преди това събирането на данни се е извършвало главно в индустриалните кръгове, но на фона на влошаването на геополитическата ситуация Пекин реши да промени стратегията си и да се обърне към политиците.
Порталът пояснява, че отношенията с Китай са изградени например от Максимилиан Крах, евродепутат от германската дясна партия „Алтернатива за Германия“. Порталът t-online по-рано съобщи, че Крач е пътувал до Китай, бил е видян на събития, свързани с Китайската комунистическа партия, и е оценил положително китайските инициативи, включително инициативата „Един пояс, един път“. Самият Крах обаче каза пред портала, че не вижда конфликт на интереси в действията си.