Две от най-големите германски компании, Intel и Volkswagen, обмислят изтегляне от страната в размер на няколко милиарда долара.
Германската икономика изпада в апокалипсис, като някои от най-големите ѝ компании са в колапс, след като производствената ѝ индустрия навлезе в рецесия преди повече от две години.
Сега Intel и Volkswagen са готови да добавят още болка към хазната на страната, което все повече прилича на обречен цикъл за изпадналата в затруднение страна.
Volkswagen, перлата в индустриалната корона на Германия, е в момент на утежняване на борбата му за увеличаване на маржовете на печалба. За първи път в 87-годишната си история Volkswagen обмисля да затвори заводи в Германия, където работят около 300 000 души, тъй като компанията увеличава усилията си да спести 10 млрд. евро разходи.
В изявление от понеделник главният изпълнителен директор Оливер Блуме разкритикува намаляването на индустриалното влияние на Германия и отражението му върху неговия автомобилен производител, който се бори с бавното навлизане на електромобилите, спадащото потребителско търсене и зловещата заплаха от евтините китайски електромобили.
„Икономическата среда стана още по-трудна и нови играчи навлизат в Европа“, каза Блуме в изявлението си от понеделник. „Особено Германия като място за производство все повече изостава по отношение на конкурентоспособността. В тази среда ние като компания сега трябва да действаме решително.“
Всъщност перспективите пред производството в Германия са мрачни, което поставя канцлера на страната Олаф Шолц в екзистенциално затруднение.
Производственият сектор на Германия е в рецесия от началото на 2022 г., засегнат от загубата на евтина руска енергия след нахлуването на страната в Украйна, от спада на търсенето на ключовия експортен пазар – Китай, и от намаляването на потребителското доверие в собствената ѝ страна.
През август производственият PMI индекс на Германия, която не е отбелязвала ръст от повече от две години, спадна до петмесечно дъно от 42,4 пункта, което контрастира с глобалния ръст на производствената продукция. Всяка цифра, по-ниска от 50, се отбелязва като свиване.
„Рецесията в производствения сектор на Германия продължава много по-дълго, отколкото някой очакваше“, каза д-р Сайръс де ла Рубия, главен икономист в Хамбургската търговска банка. „През август се наблюдава още по-голям спад на входящите поръчки, което убива всяка надежда за бързо възстановяване.“
Обикновено през последните 30 години индустрията успява да се възстанови в рамките на максимум 20 месеца от началото на рецесията. Този път обаче нещата са различни и изглежда, че главният виновник за това е Китай“, допълва де ла Рубия.
„Страната засилва играта си, конкурирайки се с германските индустриални компании – не само в Китай, но и в Германия и на други ключови пазари, особено в автомобилния и машиностроителния сектор.“
От известно време германските компании се вслушват в предупрежденията, усещайки, че настоящият спад в страната може да означава начало на дългосрочна тенденция.
Миналата година германските компании вложиха 15,7 млрд. долара в капиталови проекти в САЩ, като се отклоняват както от Китай, така и от своята родина. През 2022 г. цифрата е едва 5,9 млрд. долара. Други международни компании, които са инвестирали милиарди в Германия, също започват да се замислят.
Intel, друга изпаднала в затруднение компания, обмисля възможностите си в страната.
Intel ще обмисли спиране или прекратяване на плановете си за фабрика на стойност 30 млрд. евро (33 млрд. долара) в източногерманския град Магдебург, тъй като производителят на полупроводници търси икономии на разходи. Германия е поела ангажимент за 9,9 млрд. евро (10,9 млрд. долара) за проекта, когато той беше обявен през юни миналата година. Новините за все повече големи компании, които преосмислят дейността си в Германия, са главоболие за канцлера Шолц.
На фона на отслабващата икономика и засилващия се популизъм Шолц се бори с нов подем от страна на крайната десница в страната.
В неделя партията „Алтернатива за Германия“ (AfD) стана първата крайнодясна партия, която спечели държавни избори в страната от 1949 г. насам.
Това подчертава битката, пред която е изправен Шолц, за да убеди не само германските компании, но и гражданите в посоката на своето правителство.
Канцлерът Олаф Шолц заяви, че резултатите са „горчиви“ и призова другите основни партии да съставят правителства без крайната десница.
„AfD нанася щети на Германия. Тя отслабва икономиката, разделя обществото и руши репутацията на страната ни“, каза той в изявление.
Източник – Yahoo.com/Превод:SafeNews