Георги Кадиев сложи в малкия си джоб журналистите! Обяви геополитическата сводка. Политикът, бивш зам.-финансов министър и бивш депутат от БСП Георги Кадиев сложи в малкия си джоб журналистите. Той направи кратка геополитическа сводка на най-важното, което се случва по света. Важното е да се подчертае, че в нея няма укор към журналистите, а се прави опит за маркиране на основните геополитически събития на планетата, които засягат пряко или косвено България.
SafeNews публикува коментара без редакторска намеса:
Оставете нашите политици, гледайте какво се случва наоколо, по-важно е.
Геополитическа сводка за днес:
• В Германия, канцлерът Шолц променя облика си на крайно-ляв и засега успява да вдигне рейтинга си. Последното му обещание е да принуди ЕС да приеме програма за субсидиране на производството на автомобили в Германия, запазвайки работни места. Напомням какво стана на изборите през 2021: в началото на май Зелените водеха. До юли ХДС изгради неоспорима преднина. През август Шолц успя да подобри рейтинга на социалдемократите до 15%, за да спечели накрая с 26%. Тази кампания тепърва започва и победата на „приятеля“ на Борисов Фридрих Мерц изобщо не е сигурна.
• Във Франция, хаосът продължава. Макрон трябва да предложи нов премиер довечера, а ново проучване показва, че Марин Льо Пен би получила 38% от гласовете на президентски избори, ако те са днес и ако се състезава срещу Габриел Атал (20%) или Едуар Филип (25%). Левите, които само преди месеци се обединиха и спечелиха изборите, са в свободно падане, като Меленшон е на 11%.
• В Албания, правителството обяви, че средната заплата е достигнала 980 евро. У нас е 1175 евро.
• В Босна, електроразпределителните дружества поискаха 20% увеличение на цената на ел.енергия за бита, правителството предлага 10%. У нас, ако битът мине на свободен пазар, ръстът ще е над 25%.
• В Хърватска, броят на туристи се е увеличил с 18% за година, на нощевки- с 19%. У нас по прогноза ръстът ще е 5-7%. Според мен, министрество на туризма трябва да се закрие. Никаква полза от него.
• В Грузия, правителството получи неочаквана подкрепа от Орбан, който обяви, че ще блокира санкциите на ЕС срещу грузинския вътрешен министър и двама полицейски началници.
• В Унгария, Орбан разговаря с Путин по телефона за енергийните доставки. Унгария получава 4.5 млрд. куб.м. газ от Газпром, от които 3.5 млрд. куб.м. минават по Турски поток (който ние наричаме Балкански поток). България заплаши да спре тези доставки, ако Русия продължава да плаща транзитните такси от санкционираната Газпромбанк. Разбира се, плашим гаргите- няма да видим Шенген никога, ако го направим. Знаете, че Орбан бе гост в имението на Тръмп преди дни и се опитва да се позиционира между Тръмп и Путин.
• В Македония, Конституционният съд отложи решението на закона за езиците от 2019, който направи албанският втори официален език. Двама конституционни съдии от албански произход и един от турски произход напуснаха заседанието в знак на протест.
• В Полша, правителството предложи закон, с който наложи таван от 693 злоти (317 лв.) за мвтч. ел.енергия за правителствени учреждения, публични институции и малки и средни предприятия до края на първото тримесечие на 2025 г. У нас таванът е поголовен, дори за най-печелившите предприятия.
• В Румъния, президентът Йоханис свиква новия парламент на 20 декември. Парламентарната сесия започва през февруари, но се очаква партиите да съставят правителство до края на декември, което да подготви проектобюджета за 2025. Съмнявам се, че бюджетът ще бъде одобрен през 2024, така че много вероятно ще влезе в парламента на извънредна сесия през януари или на нормална сесия през февруари. Румънците вървят по нашите стъпки- избори след избори и без бюджет.
• В Русия, инфлацията до ноември достигна 8.9%, като на храните е 9.9%. Путин нареди на централната банка да предприеме мерки за овладяване на инфлацията.
• В Сърбия, 47.1% от жителите на Белград биха искали оставка на правителството заради трагедията в Нови Сад, където през ноември при срутване на покрива на гарата загинаха 15 души. Президентът Вучич обяви, че ще публикува днес докладите на службите за инцидента, което е основно искане на протестиращите студенти. В опит да спре протестите, той също предложи да вдигне субсидията на университетите с 20%.
• В Украйна, президентът Зеленски отхвърли коледно примирие и широкомащабна размяна на затворници, предложени от Орбан. „Направихме каквото можахме“, написа Орбан в Х (Туитър). ПР съветник на Зеленски Дмитро Литвин каза, коментирайки поста на Орбан, че Украйна не е искала нищо от Унгария и че Будапеща нито е обсъждала нещо с Киев, нито е предупредила, че Орбан ще разговаря с Путин.
• В Италия, вицепремиерът Салвини иска да преразгледа стачното законодателството часове след подписването на новия национален колективен договор с транспортните профсъюзи, който ще доведат до средно общо увеличение на заплатите от 13% през следващите три години. Италия е имала над 1000 различни местни стачки през 2024.
• В Словакия, основната опозиционна партия Прогресивна Словакия (PS) би спечелила изборите, ако се проведат сега с 24.8% от гласовете, докато управляваща лява партия Смер-СД ще завърши на второ място с 19,1%. Опозицията се кани да поиска вот на недоверие на правителството на Роберт Фицо, заявявайки, че „Фицо не може да поддържа единството на коалицията, парламентът е в хаос“. Напомням, че Фицо и Смер-СД са силно про-руски и про-китайски натроени и Фицо е в момента на официално посещение в Китай.
Сега знаете повече за света около нас.
Позицията в този коментар отразява личното мнение на автора и може да се различава от тази на SafeNews
Още новини четете в: Коментари
За още актуални новини: Последвайте ни в Google News