Георги Кадиев, лидер на партия „Нормална държава“ и бивш зам.-министър на финансите, в специално интервю за SafeNews коментира актуалната политическа ситуация и високите цени на тока.
SN: Г-н Кадиев, в България цената на тока полудя на свободния пазар. Защо?
Цената на тока наистина се вдигна сериозно. През последната една година наистина нямаше месец, през който цената да е над 200 лв. Обикновено се въртеше около 150 лв. на мгвт/ч. До момента за този месец е 260 лв.мгвт/ч. До края на месеца при сегашните цени над 300 лв. всеки ден средната цена вероятно ще отиде около 300 лв. мгвт/ч. В случая причините са извън България. В Унгария, където са прекъснати връзките с Германия и съответна евтина енергия не може да слезе към Централна и Източна Европа. А това означава, че при тези горещини ние трябва да разчитаме на собственото си производство и малко внос. Това се отнася за всички държави от региона – България, Гърция, Румъния, Унгария.
Нашата енергия е скъпа. От Марица-Изток е около 280-300 лв. Съответно цената трябва да е по-висока. И тя вчера беше 464 лв. Преди ден беше 444 лв. Цената бавно пълзи към 500 лв. на дневна база, е анализът на Георги Кадиев.
Което ще направи средно месечната цена много висока. Видях, че бизнесът вчера е поискал да се върнат компенсациите, които бяха да края на 2023 г. Държавата ги компенсираше като покриваше разликата над 200 лв., но това свърши в края на 2023 г. В момента има компенсации за църкви, детски градини, но не и за бизнеса. Ще видим какво ще стане.
SN: Г-н Кадиев, дали бюджетът ще издържи тези компенсации?
Направиха ги така, че да не са бюджетни. По-скоро ги изземват като свръхпечалба от енергийните предприятия. АЕЦ „Козлодуй“ прави бесни печалби в момента заради тези високи цени. Защото неговата себестойност е около 70 лв. Едно е да продаваш на 150 лв., а друго е да продаваш на 450 лв. Вероятно ще изземат от тях печалби. „Марица – Изток 2“, която работеше с блок и половина само за битовия пазар, от 2-3 дни вече работят 4 блока. Защото цената им е изгодна. Вече не е на загуба. И те ще направят печалби и предполагам, че ще изземат и от тях. Предполагам, че ще им стигнат тези пари.
Изземването на свръхпечалбите означава, че няма да останат пари в енергийните дружества – и в „Марица-Изток“, и в АЕЦ „Козлодуй“, обяснява Георги Кадиев.
А те имат нужда от крупни инвестиции, защото през последните години всички дивиденти, които имат, държавата им ги взима. Имаше такова решение на Асен Василев като финансов министър. Когато в едно предприятие няма дълготрайни инвестиции, то започва да се амортизира. Безспорно и затова са авариите в АЕЦ „Козлодуй“.
SN: Г-н Кадиев, рекордно скъпият ток влиза ли в политическа употреба?
Все още не, защото този феномен е от началото на месеца и предполагам, че няма да трае дълго. Предполагам, че юли месец ще е висок и след това през август ще се успокоят нещата. Защото е отпускарски месец и доста от бизнеса не работи, което ще свали потреблението. Вероятно тези връзки и капацитети между Унгария и Германия ще бъдат възстановени. Тогава евтината енергия от Германия, която е предимно от вятърни електроцентрали, ще може да слиза на Юг и да сваля цените и на нашата енергия. Предполагам, че ако август е нормален месец като цени, очаквам обаче през септември те отново да бъдат високи. В един момент държавата ще трябва да вземе решение за компенсации. Аз лична съм противник на компенсациите, защото бяха измислени като антиковид мярка. Ковидът свърши преди 5 години, а ние ги удължихме до 2023 г. Това не го прави нито една държава в Европа. Мисля, че то отдавна трябваше да приключи.
Енергийните дружества казаха, че когато има компенсации, ще свалят цените, но нищо такова не се случи. Инфлацията продължава да си върви нагоре, подчертава Георги Кадиев.
Печалбите на формите в национален мащаб нараснаха много. Ако данък печалба от корпоративното подоходно облагане на година расте с по 1 млд. лв., означава, че печалбите на дружествата растат с по 10 млд. лв. Това означава, че фирмите са намерили начин да се справят със скъпия ток. И на практика нямат нужда от компенсации. Освен ако той не отиде до някакви екстремни стойности. Ако се реши да има компенсации, аз бих бил за, но прага да не е над 200 лв. А да се компенсира над 300 лв., например. Не забелязах бизнеса да отговори с ниски цени на жеста, който му направи държавата. А това бяха около 4,5 млд. лв., които се възстановиха на бизнеса. Не съм фен на продължаващи компенсации за предприятия със свръхпечалби. Най-големите компенсации получава „Лукойл Нефтохим“. И човек си задава въпроса: защо искаме да ги облагаме за свръхпечалба, а в същото време им помагаме с компенсации? Каква е логиката?!
SN: Г-н Кадиев, на какво се дължат такива парадокси?
Държавата компенсира всички на калпак и еднакво. Ако трябва да компенсира, то трябва да е целенасочено за този, който наистина има нужда. Няма логика оръжейните предприятия, които правят бесни пари, да бъдат компенсирани. Няма логика фармацевтичните фирми, които надуха цените на лекарствата, да ги компенсираш. Няма логика целият сектор на банките, на които лихвите скачат всяка година с по 60%, да ги компенсираш. Няма логика „Лукойл“ да го компенсираш. И т.н. Държавата ако си беше на мястото, трябваше да прегледа всички сектори и да види, кои наистина имат нужда от компенсация, и да го направи. Или пък да ги компенсира прогресивно – едни по-малко, а други – повече. Не всички трябва да бъдат компенсирани на 100%. Едни ще компенсираш над 300 лв., други – над 250 лв., трети – над 200 лв. Разбира се, ще има недоволни. Но една баничарница да бъде компенсирана както „Лукойл Нефтохим“ за мен е грешно.
SN: Г-н Кадиев, ако мога да ви помоля да се обърнем към няколко политически въпроси, които също имат отношение към държавата. Видимо засега вървим към избори. Какво наблюдаваме? Общата политическа картина в момента колко пластове има?
Според мен категорично отиваме на избори и няма никакъв шанс за съставяне на правителство. Вероятно веднага ще го върнат празен втория мандат. А с третия, тези фантасмагории дето са с експертното правителство, няма да станат. ГЕРБ и Борисов искат да изтощават всички, защото всички избори са пари, нерви и усилия и човек се изморява. Нормално е. И остава без пари в един момент. ГЕРБ са най-добре финансово в държавата и се опитват да изтощят всички останали. Надяват се и на по-добър резултат и вероятно ще го направят. Борисов си каза: „Докато за ГЕРБ няма 80 депутати и аз не съм кандидат за премиер, няма да има правителство.“ Въпреки че той често казва и неистини и фантасмагории, този път специално му вярвам. Неговата цел е тази. Всичко останало не го устройва и съответно другите партии няма да го подкрепят. Но без ГЕРБ няма как да стане правителство.
SN: Г-н Кадиев, какъв е този цирк с преговори, мандати, декларации?
PR е. Да бъдат малко в медиите и някой да им обръща внимание. Най-добрата антикорупционна политика не е да пишеш декларации. А да не пиеш мазно турско кафе в скута на Пеевски. А те пиха кафе. Пък след това започнаха да пишат антикорупционни декларации. Кой ще им повярва? Няма нормален човек, който да им се върже на глупостите. Това е ала-бала. Елегантен начин да кажат, че са направили усилия, но не е станало нищо. Антикорупционно мнозинство няма в нито един парламент в света. Ако имаше – нямаше да има корупция. Условията на ПП-ДБ да има правителство, но с антикорупционно мнозинство, пак са фантасмагории. За съжаление, човешката природа е такава, че когато се опре до власт, тя се корумпира. Можем само да го ограничаваме, ако можем този процес. Ако си мислим, че ще го изкореним, няма да стане, за съжаление. Практиката го е доказала.
SN: Г-н Кадиев, какви са перспективите пред ляво обединение за следващите избори, след като БСП са в правна бивалентност?
Със сигурност трябва да има ляво обединение. Със сигурност не трябва да бъде така, както си го представя БСП. Защото новото ръководство си го представя така, както си го представя старото ръководство. Образна описано – като Варшавския договор: една голяма партия БСП и всички останали козируват. Моето виждане за ляво обединение и смисъл от такова има само, ако е коренно различно като концепция, философия и поведение. И трябва от Варшавския договор да се превърне в ЕС. Където всяка участваща формация има равна тежест с останалите формации и има право на „вето“. Знам контрааргумента, че така никога няма да се вземе решение, но е необходимо не да си налагаме „вето“, а да се убеждаваме един друг, както в ЕС се научиха. Ако БСП искат това – ОК. Ние сме готови за разговори.
Ако обаче искат да правят проформа, PR мероприятие и да се снимаме, ако искат да кажат: „направихме най-голямата лява партия, но БСП е най-голяма и всичко трябва да се върти около нея“, нищо няма да стане, прогнозира Георги Кадиев за лявото обединение.
Ще видим. Има време. Както се говори, че изборите ще са на 13 октомври, до средата на август горе-долу имаме време да сътворим обединение. Чувам, как новите лидери обясняват, как щяло да бъде като във Франция. Това обаче не е добър пример. Тя е добър пример като скорост, защото го направиха за 4 дни. Но е лош пример, защото го направиха с идеята да развалят нещо. Да развалят победата на другите. Не дадоха идея, те какво създават. В момента, в който изборите минаха, веднага се изпокараха. И вместо сега да имат общ премиер, го нямат. Смисълът на лявото обединение е: само ако сътворяваме нещо. Не ако рушим, например ГЕРБ, или ДПС, или Нинова.
SN: Г-н Кадиев, как ще завърши епосът в ДПС?
Със сигурност с победа на Доган. Предполагам сделка между него и Пеевски. Пеевски ще напусне политиката. Може би ще напусне и България. Доган ще изключи от ръководството няколко души на Пеевски, но няма да ги изключи от ДПС. Ще ги остави там, за да ги унижава. И ще продължат напред. Възможно е и те да дадат отпор. Да се опитат да направят втора формация, но по-скоро не би станало.
Няма да има ДПС-2. Малко по малко времето на Пеевски в политиката ще изтече, казва Георги Кадиев.
Това е хубаво. Защото идеята как Пеевски идва и щял да прочисти ДПС от корупцията, която чувам, че се разпространява като опорна точка, за мен е смешна и безсмислена. Ето така се опорочава политиката. Това е театър. Как едните били дерибеи, а другите били прекрасни. А тези другите са санкционирани по Магнитски за значима корупция. Няма да прочистят нищо. Въпросът е, кой ще овладее ДПС. Моят анализ е, че Доган ще си го овладее. Без да съм специалист по ДПС и техните работи, но така ми се струва.