„Наистина има натиск от страна на американското правителство „Лукойл“ да бъде изтеглен от България. Факт е, че в други държави продадоха – рафинерията в Сицилия беше петата по големина в Европа.“ Това каза бившият заместник-министър на финансите Георги Кадиев.
Той поясни, че печалбата идва не толкова от преработката на нефта, колкото от последваща дистрибуция, тоест, този, който ще купи рафинерията, трябва да има и складове, и мрежа от бензиностанции.
„За момента не знаем за заявен интерес и дали бъдещите купувачи „няма да се окажат отново руснаци, маскирани под арабски одежди“, посочи Кадиев.
Относно суровината с която работи рафинерията , Кадиев предположи, че най-вероятно огромната част е отново руски нефт.
„Най-големият вносител и износител на петрол за миналата година е Индия, която няма собствено производство – внася руски петрол, смесва го със саудитски и го продава. Дотолкова пародийно е всичко, че са продавали на гръцки компании, които пък после са снабдявали американската армия, каза Кадиев.
„Истината е, че санкциите не работят и всяка държава гледа собствения си интерес.“
След като искаме санкции срещу Русия, защо не забраниха танкерите да са на ЕС, попита още финансистът.
Относно подписването на договора за стратегическо партньорство със САЩ в областта на енергетиката и новите блокове на АЕЦ „Козлодуй“, за които енергийният министър изчисли, че инвестицията ще бъде 14 милиарда долара, Георги Кадиев коментира:
„Това е сметка не на коляно, а не знам на какво. Абсолютно е несериозно министър да говори такива неща. Никой няма изходните данни. Все още нямаме ОВОС на осми блок поне. Не знаем какво ще каже този ОВОС, не знаем дали трябва да има охладителни кули. Ако трябва да има охладителни кули, на всеки блок се слагат по две такива кули, всяка кула струва по един милиард долара, тоест това са 4 милиарда за двата блока допълнително, допълни той.
„Как може да направите сметка, когато такова голямо перо липсва? Освен това, истинската цена за построяване ще се види, когато дойдат офертите. Това, което министърът направи, е до голяма степен да взриви бъдещите преговори, оферти и изграждане на блоковете. Ако офертите дойдат по-високи, всички ние ще задаваме въпроса – нали щяха да са 14 милиарда, защо са 18 или 20? Пък колко ще е цената на енергията, е абсолютно самоволно – как е стигнал до тази цифра: 127 лева на мегаватчас?“, попита Кадиев.
Източник: БНР
За още актуални новини: Последвайте ни в Google News
Още новини четете в категория Бизнес.