Когато на Езги Карасозен разбира за мощното земетресение в югоизточна Турция, тя избухва в сълзи.
Карасозен е геолог по земетресения, който живее в Колорадо, но е израснала в турската столица Анкара и е изучавала подробно земетресенията в родната си страна. Тя веднага разбира, че
земетресение с магнитуд 7,8 означава опустошение
Повечето сеизмолози имат кратък списък с места по света, за които се тревожат – горещи точки, където всяка новина за голямо земетресение е момент на яд. Тези опасения са особено верни в така наречените сеизмични празнини, сегменти от известни разломни зони, които не са се разкъсвали необичайно дълго време – достатъчно дълго, че хората може да са намалили бдителността си.
Източноанадолският разлом, който се спука тази седмица в Турция, например, беше добре известен на учените и правителствените служители, но не беше причинил катастрофално земетресение поне през миналия век. Турция е въвела строителни норми за защита от рискове от земетресения, но трагедията от миналата седмица подчертава дългогодишното безпокойство сред учените, че те не се прилагат достатъчно стриктно.
За геолозите голяма част от смъртта и разрушенията от големи земетресения могат да бъдат предотвратени с по-добри строителни практики.
Трагедията може да бъде предвидена с яснота като на Касандра
Но човешкото поведение и инвестиции често са мотивирани от опит – неща, които са се случили през живота ни или в рамките на няколко поколения. Така че дори когато строителните норми се прилагат за защита на населението, по-непосредствените проблеми могат да излязат на преден план, което означава, че ъглите могат да бъдат изрязани, а по-старите структури може да останат уязвими.
„Мисля, че това е толкова лошото при земетресенията. Конкретна повреда може лесно да изчака много поколения и да не направи абсолютно нищо – и в рамките на секунди до минути, целият ад се разгръща“, казва Харолд Тобин, сеизмолог от Университета на Вашингтон, пред The Independent. „Съвсем нормално е да минават няколкостотин години между земетресенията, така че да няма човешки спомен за това.“
Навсякъде по света се намират тези спящи гиганти, които натрупват стрес и се напрягат по-бавно,
но ние не обръщаме толкова внимание на тях, само защото не са чак толкова неприятни
Освен това човешката склонност да искат да се предвидят конкретни опасности с точност може неволно да постави другите в сляпо петно. От години учените предсказват голям трус някъде по разлома Сан Андреас в Калифорния. Имаше няколко земетресения с магнитуд 7 в Калифорния от 90-те години на миналия век, но не по този разлом.
„Прекарваме много време в мислене за тези места, защото този пластир изглежда заключен, зареден и готов за работа. Кога може да се счупи?“ казва Уенди Бохон, геолог по земетресения, базиран в Мериленд, пред The Independent. „Но в света има толкова много спящи гиганти, които натрупват стрес и се напрягат по-бавно, а ние не фокусираме толкова внимание върху тях, само защото не са чак толкова дразнещи, въпреки че знаем, че са зони с висока сеизмична опасност.
Турция е сеизмично активна гореща зона, разположена на кръстопът, където три части от земната кора се притискат едно към друго. Години наред един различен разлом в Турция – Северноанадолският разлом – привлече лъвския дял от научното внимание. Големи земетресения са преминали на запад покрай разлома, оставяйки очевидна сеизмична празнина под Мраморно море,
опасно близо до Истанбул, един от най-населените градове в света
Учените са изчислили и преизчислили вероятността от масивно земетресение там през следващите няколко десетилетия, като често казват, че де съобщават кога ще се случи бедствието, а не дали катастрофата ще удари.
За разлика от това, източноанадолският разлом е претърпял по-скромни земетресения с магнитуд 6 по Рихтер по време на сравнително кратката ера на съвременния сеизмичен мониторинг, която започна през 60-те години на миналия век. През 2020 г. Карасозен и екип от учени публикуваха подробно проучване на земетресение с магнитуд 6,8 по Рихтер, причинено от разкъсване в разлома, като също така подчертаха исторически земетресения по протежение на разлома в края на 1800 г., които бяха реконструирани от щети, рибарки и съобщения за разклащане.
Следователно земетресението с магнитуд 7,8 тази седмица беше напълно очаквано,
но и малко изненадващо за учените, тъй като беше толкова масивно, че имаше по-мощен удар от очакваното. Земетресенията се измерват в логаритмична скала, което означава, че разликата между 6,8 и 7,8 е по-голяма, отколкото звучи. Едно цяло увеличение на скалата създава сеизмични вълни с 10 пъти по-голяма амплитуда, освобождавайки 32 пъти повече енергия.
„Знаехме потенциала на тази грешка“, казва Карасозен. „Знаехме колко смъртоносно може да стане.“
Но дори учените, които черпят от сеизмологични данни, исторически и местни разкази и палеосеизмологични изследвания, понякога могат да видят ясно модели само след като е настъпил трус.
„Понякога земетресението е по-голямо, отколкото очаквате“, казва Майкъл Стеклер, геофизик от Земната обсерватория Lamont-Doherty на Columbia Climate School. Той отбелязва, че в Тохоку, Япония, е имало изходно очакване за земетресение с магнитуд от 7 до 7,5, но през 2011 г. земетресение с магнитуд 9 е причинило цунами и широко разпространено опустошение. „В ретроспекция сега се оказва, че тази област има магнитуд 9 на всеки хиляда години.“
Въпреки че учените не могат да предскажат или предотвратят земетресения, те знаят как да предотвратят смъртните случаи – това е, което прави толкова болезнено да наблюдават тези събития в различни части на света.
Старата поговорка гласи: земетресенията не убиват хора, сградите убиват хора
„Сърцераздирателно е, особено когато видите сграда, която е построена правилно, а съседната е напълно срутена“, казва Том Парсънс, геофизик от Геоложката служба на САЩ.
Това, което може да причини най-голямо безпокойство на учените, е, че дори когато строителните норми съществуват, хората остават изложени на риск, тъй като разпоредбите може да не се спазват или прилагат.
Мустафа Ердик, който основа катедрата по земетръсно инженерство в университета Богазичи в Истанбул, казва, че проблемите в Турция се крият в „степента на съответствие с кодекса“.
„Използваме строителни норми, които отразяват състоянието на инженерството“, казва Ердик. „Очакват се щети след такива големи земетресения. Но видът щети (подове, натрупани един върху друг) не трябваше да се случват.
В Twitter Карасозен сподели скорошен списък с недвижими имоти в социалните медии от Малатия, Турция, в който се посочва, че имотът е в съответствие със стандартите за земетресения. Тази сграда се срути тази седмица.
„Като геолози и инженери, КАКВО МОЖЕМ ДА НАПРАВИМ ПОВЕЧЕ?!“, написа тя.
Области на света, за които учените се тревожат най-много, варират. Бохон изразява специална загриженост за Хаити, където гъстотата на населението, сеизмичният риск и уязвимият сграден фонд могат да имат катастрофални последици – страната беше ударена два пъти от големи земетресения от 2010 г. насам и все още се възстановява. Тобин вижда големи рискове в Катманду, който претърпя земетресение с магнитуд 7,8 през 2015 г. Стеклер се притеснява от голямо земетресение в гъсто населен Бангладеш.
А Карасозен често мисли за Турция, но също и за Иран,
където има подобни системи за разломи. Нейната работа се фокусира върху попълване на пропуски в ключови данни, които са необходими за разбиране на активните грешки.
Обикновено след земетресение в Турция Карасозен се среща със семейството и приятелите си и след това се потапя в науката и физиката на разпространението на сеизмичните вълни, постсеизмичните деформации, вторичните трусове. Тя се гордее, че работата й може да помогне на родната й страна.
Този път тя все още не може да се накара да погледне данните. Вместо това тя влага енергията си в набирането на средства. „Разбира се, това е интересно земетресение“, казва тя. „То е различно. Виждайки всички постове от хора, хванати в капан под развалините. Просто е твърде много.“