Бившият директор на Национална разузнавателна служба Димо Гяуров отправи тежки обвинения към институциите заради скандала с незаконния комплекс в местността „Баба Алино“ край Варна.
Според него е невъзможно местната власт и държавните органи да не са знаели какво се случва.
„Всички знаеха“
„Всички варненци знаеха какво се случва, така че едва ли институциите не са знаели“, заяви ген. Димо Гяуров в “Интервюто на деня”.
По думите му инвеститорите са работили напълно открито — имали офиси в пешеходните зони, рекламирали се масово и публично продавали имоти.
„Изключено е някой да не е знаел“, категоричен бе той.
Става въпрос за огромен комплекс върху 100 декара площ с над 100 постройки, който изниква в период от 3 години. Повод за напрежението стана въпросът кой носи отговорност за започналото застрояване и дали институциите са съдействали за узаконяването му.
„Безобразието е грандиозно“
Гяуров определи случая като тест за това дали българите изобщо ще запазят доверие в държавата и правосъдието.
„Безобразието е грандиозно. Всички са виновни, всички са видели“, каза той.
SafeNews припомня, че по-рано бившият служебен министър на вътрешните работи Иван Демерджиев защити тезата на Гяуров, като подчерта, че съществуването на десетки постройки без необходимите строителни книжа няма как да се случи без съдействието или пълното бездействие на общинските и държавните органи
Демерджиев: Незаконното строителство във Варна няма как да става без покровителство
Според Гяуров държавата трябва незабавно да предприеме действия за запазване на доказателствата и блокиране на евентуално укриване на активи
Димо Гяуров настоя още утре цялото следствие да бъде командировано във Варна.
Той призова:
да се предотврати унищожаването на документи;
да се обезпечат бъдещи вземания на държавата;
да се блокират активите на фирмата;
да започнат незабавни действия от ДНСК и прокуратурата.
„Бих предложил и.ф. главен прокурор още утре да командирова цялото следствие там. Регионалният министър да се захване с ДНСК и РДНСК и моментално да се предприемат стъпки. Може би ще трябва да се водят и някакви дела, да се обезпечат всички активи на фирмата“, заяви Гяуров.
„Може да става дума за пране на пари“
Бившият шеф на разузнаването не изключи зад схемата да стои организирана престъпност и пране на пари.
„Премиерът Радев го нарече въпрос на националната сигурност. Може би става дума за мащабна схема, свързана с организирана престъпност“, заяви той.
По негови груби изчисления в комплекса са вложени поне 150 милиона евро.
„ДАНС е разследвала още миналата година“
Ген. Димо Гяуров разкри още, че ДАНС е провела разследване още миналата година.
„Какво се е случило след това и кой се е намесил — можем само да гадаем“, коментира той.
Случаят с „града фантом“ край Варна вече се превръща в един от най-големите строителни и политически скандали през последните години. И колкото повече институции проговарят, толкова по-голям става въпросът — как цял незаконен град е изниквал години наред пред очите на всички.
Без оптимизъм за борбата с корупцията
Попитан дали възлага надежди на новата Комисия за противодействие на корупцията, която ще се възражда през Народното събрание, той сподели, че вижда едно повтаряне на досегашния закон.
„Това, че различни институции предлагат хора, не значи, че те не са партийно обвързани или нямат някакви други зависимости. Така че не съм голям оптимист“.
Коментар и за Украйна
По темата за военната помощ към Украйна Гяуров заяви, че България не е дала кой знае какво. Той припомни, че предоставените БРДМ-и са били в лошо състояние и впоследствие ремонтирани в Украйна.
„Предоставихме едни изпочупени БРДМ-и, които не бяха в движение, бяха с блокирани двигатели и без никаква броня. Видяхме ги след ремонта в Украйна. Те нямат нищо общо с това, което бяха преди ние да ги подарим. От друга страна, всъщност Румен Радев вчера направи това, което очакваше част от неговия електорат. Той им каза: „България на първо място“. И аз правя аналогия с „Америка на първо място“, коментира той.
Според него обаче Радев е казал нещо, което вече се осъзнава и в Европа — че войната е стигнала до задънена улица и в крайна сметка ще завърши на масата на преговорите.
„Много е важно украинската страна да има европейската подкрепа“, подчерта Гяуров. „Трябва да призная, че той до известна степен е прав, когато казва, че няма военно решение на конфликта. Войната в момента е в задънена улица. Никой не може да надмогне. Така или иначе нейният край ще бъде оформен на масата на дипломатическите преговори. Въпросът е кой с какви позиции отива там и каква подкрепа има“.
Източник – bTV





