Газирана или обикновена? Коя вода да изберем? Изборът между газирана и обикновена вода често предизвиква въпроси относно ползите от тяхната консумация.
Водата е основен източник на хидратация за тялото, но различните видове предлагат различни усещания и характеристики
Докато обикновената вода е естественият избор за утоляване на жаждата, газираната вода привлича със своите мехурчета и освежаващ вкус.
Мехурчетата в газираната вода се създават чрез добавяне на въглероден диоксид към филтрирана вода. При реакцията се получава въглеродна киселина, която прави газираната вода по-кисела.
Някои хора смятат, че водата е по-здравословна, когато е от затворена бутилка. Но чешмяната вода в развитите страни се следи много внимателно. За разлика от бутилираната вода, тя има и допълнителното предимство на флуорида, който може да помогне за предпазването от поява на кариеси.
Газираната или обикновената вода винаги е по-добър избор от изкуствено подсладените ароматизирани напитки или сокове, когато искаме да утолим жаждата си.
Един от разпространените митове за газираната вода е, че уврежда костите. Зад това твърдение обаче няма научни доказателства. Въпреки че пиенето на много безалкохолни напитки е свързано с увеличаване на фрактурите, това до голяма степен се дължи на връзката им с по-високите нива на затлъстяване.
Газираната вода е по-киселинна от негазираната, а киселинността може да размекне емайла на зъбите. Обикновено това не е нещо, което да буди притеснение, освен ако не е смесена със захар или цитрусови плодове, които имат много по-високи нива на киселинност и могат да навредят на зъбите.
Въпреки това, при хората, които скърцат със зъби, омекотяването може да засили уврежданията, които причинява. В повечето други случаи е необходимо много газирана вода да премине покрай зъбите, за дълъг период от време, за да причини забележими увреждания.
Макар че теоретично водата може да разреди стомашната киселина, която разгражда храната, пиенето на вода не изглежда да има отрицателен ефект. Храносмилателната система просто се адаптира към консистенцията на храната.
Съществуват някои доказателства, че по-студената вода с температура 2°C може да потисне стомашните контракции и да забави храносмилането. Ледената вода може да свие кръвоносните съдове и да предизвика спазми.
Други изследвания обаче показват, че пиенето на студена вода може временно да засили метаболизма, тъй като организмът трябва да изразходва енергия, за да я затопли до телесна температура. Този ефект обаче е минимален и е малко вероятно да доведе до значителна загуба на тегло.
Водата е от съществено значение за добрата хидратация и има безброй други ползи за здравето. С газирани мехурчета или без, винаги ще бъде най-здравословният избор за утоляване на жаждата.
Източник: puls