Гъвкаво тяло-дълъг живот!Движението заедно със здравословното хранене и качествения сън е ключът към дълголетието. Ново изследване показва, че гъвкавостта на тялото ни също оказва влияние върху продължителността на живота.
Физическата гъвкавост намалява риска от ранна смърт при хора в средна възраст.
Важно е да се отбележи, че под гъвкавост се разбира не просто подвижността ни, а как работят телесните ни връзки, като сухожилия и стави в зависимост от амплитудата на движенията ни.
Гъвково тяло-дълъг живот!
Според експерти, гъвкавостта често отразява цялостното физическо и здравословно състояние на човек. Липсата на гъвкавост не е пряка причина за смъртността. Тя служи като индикатор за по-широки здравословни проблеми като хронични заболявания, заседнал начин на живот, възпаления, психосоциални фактори.
Колкото сме по-гъвкави и по-добре работят ставите, и сухожилията ни, толкова по-лесно ще ни е да предотвратим потенциални наранявания и травми в ежедневния си живот.
Начини с които да проверим гъвкавостта си
За подколенните сухожилия: сядаме на земята с опънати пред нас крака и опитваме да докоснем пръстите на краката си, без да сгъваме колената.
За раменните сухожилия: протягаме едната си ръка зад рамото си и докосваме противоположната страна на гърба си, докато протягаме другата ръка зад гърба си, за да докоснем пръстите на първата.
За тазобедрената става: лягаме по гръб в края на пейка или маса и придърпваме едното коляно към гърдите си, като другият крак остава опънат. Ако не се повдигне, когато сгънем противоположното коляно, значи тазобедрената става е гъвкава.
Източник: lifestyle