Гърция никога няма да се примири с турската окупация на Северен Кипър. И продължава да работи за намиране на взаимно приемливо споразумение на острова. Това се казва в изявление на гръцкото външно министерство, съобщава ТАСС.
От МВнР отбелязват, че на 15 ноември 2023 г. се навършват 40 години от незаконното едностранно провъзгласяване на псевдодържава – непризнатата Севернокипърска турска република (СКРИ). То беше осъдено с резолюции 541/1983 и 550/1984 на Съвета за сигурност на ООН .
В изявлението се казва:
„На тази тъжна годишнина Гърция подчертава необходимостта от пълно спазване от всички държави, както се изисква от международното право, на резолюциите на Съвета за сигурност. Тя призовава всички страни да не признават или да подпомагат по какъвто и да е начин незаконното образувание в окупираната част на Кипър. Гърция никога няма да се примири и да признае фактите за турското нахлуване и окупация на Северен Кипър“.
Външното министерство на страната увери, че „в пълна координация с Република Кипър, Гърция системно работи за създаване на условия, които ще доведат до намирането на справедливо, устойчиво, функционално и взаимно приемливо решение в рамките на резолюциите на Съвета за сигурност на ООН“.
Кипър е разделен по етнически признак след въоръженото нахлуване в Турция през 1974 г.
То е провокирано от държавен преврат от поддръжници на анексирането на острова към Гърция. В резултат на военните действия приблизително 37% от територията на Кипър попада под турски контрол. След което през 1983 г. е създадена ТРСК, призната в световната общност само от Анкара. Южната част на острова остава под контрола на Република Кипър, населена предимно с кипърски гърци. Многократните опити на страните за разрешаване на проблема все още не са довели до резултат. Преговорите между гръцката и турската общност за обединението на Кипър се водят с посредничеството на ООН. Те бяха прекъснати след провала на следващия кръг, проведен в швейцарския град Кран Монтана през 2017 г.
Гръцкият министър-председател Кириакос Мицотакис по време на съвместни изявления с президента на Република Кипър Никос Христодулидес след първото пленарно заседание на Висшия съвет за сътрудничество между Гърция и Кипър в Атина на 10 ноември тази година заяви, че „решението за Кипърският проблем продължава да бъде ясен национален приоритет. Според Мицотакис целта на Гърция и Кипър е да възобновят преговорите в рамките на ООН. Докато продължава сегашната ситуация, напрежението ще расте, каза премиерът. Той подчерта, че за Гърция и Кипър позицията относно признаването на съществуването на две отделни държави на острова е „напълно неприемлива“. Двете страни очакват с нетърпение незабавното назначаване на нов пратеник на ООН, който ще проучи перспективите за подновяване на преговорите, подчерта Мицотакис.
Още новини четете в секция Свят.