Гълфстрийм може да се срине до 2025 г. Във филма „Денят след утре“ от 2004 г. учен забелязва, че топенето на ледовете на Северния полюс се ускорява. На конференция в Ню Делхи той предупреждава, че ако топящият се лед спре Гълфстрийм , климатът на Земята ще се промени драматично с катастрофални последици за планетата. Но обратното броене до нова ледникова епоха вече е започнало. Въпреки че това е научнофантастичен филм, науката зад този ужасяващ сценарий е реална.
В рамките на няколко години топенето на ледниците може да доведе до срива на Гълфстрийм – силно, топло и бързо течение на Атлантическия океан, което произхожда от Мексиканския залив и влияе върху климата на източното крайбрежие на САЩ, Канада и Западна Европа , според експерти. Без този допълнителен източник на топлина средната температура може да падне с няколко градуса в Северна Америка, части от Азия и Европа и ще има „ тежки и вълнообразни ефекти по целия свят“.
„Наближаваме колапса, но не сме сигурни колко близо сме“,
каза водещият автор Рене ван Вестен, климатолог и океанограф от университета в Утрехт.
„Вървим към повратна точка“, подчерта той.
Учените не знаят кога може да се случи това, но „зависи от скоростта на изменението на климата, което причиняваме като човечеството“, казаха те.
Гълфстрийм е част от много по-голяма текуща система, наречена Атлантическа меридионална преобръщаща циркулация (AMOC). AMOC носи топла океанска вода на север, към полюса, където се охлажда и потъва, задвижвайки атлантическите течения. Учените смятат, че AMOC носи достатъчно топлина в Северното полукълбо, така че без него големи части от Европа да изпитат студ. Предишни проучвания вече показаха, че AMOC се забавя поради изменението на климата,
Новото проучване прогнозира, че внезапно спиране на AMOC може да настъпи през следващите няколко десетилетия, а не през следващите няколко века, както се смяташе досега. Изследователите са използвали компютърни модели и минали данни и са установили, че AMOC вече е на път за рязка промяна, която не се е случвала от повече от 10 000 години и би имала тежки последици за много региони на света.
Според проучването климатът на Европа ще се охлади с около 1 градус по Целзий на десетилетие , като някои региони ще се охлаждат с повече от 3 градуса по Целзий на десетилетие – много по-бързо от днешното глобално затопляне от около 0,2 градуса по Целзий на десетилетие.
Освен че ще потопи страните в дълбок студ,
това ще разшири арктическия морски лед на юг, допълнително ще повиши температурата в южното полукълбо, ще промени глобалните модели на валежите и ще наруши тропическите гори на Амазонка. Други учени казват, че това би било бедствие, което може да причини глобален недостиг на храна и вода.
Установихме, че след като бъде достигната повратната точка, конвейерната лента или AMOC ще се срине в рамките на 100 години, пишат авторите.
„Преносът на топлина на север е силно намален, което води до резки промени в климата“, добавиха те.
Единственото нещо, което изследователите не са успели да определят, е кога точно ще бъде достигната тази повратна точка, въпреки че са далеч поне десетилетия, ако не и повече.
Източник: Independent /Превод: SafeNews
Още новини четете в категорията Свят
За още актуални новини: Последвайте ни в Google News