Негово Светейшество българският патриарх Неофит прие днес на среща служебния министър-председател Гълъб Донев, съобщиха от Българската патриаршия.
Служебният министър-председател подари на Негово Светейшество диригентската палка на композитора и диригент Найден Тодоров, който в момента е и служебен министър на културата, а Светейшият патриарх подари на премиера Гълъб Донев икона на Майката Божия, като му пожела Св. Богородица да го пази и насърчава в добрите дела.
Гълъб Донев поздрави Светейшия патриарх по повод десетата годишнина от неговия избор и от неговата интронизация на предстоятел на Българската православна църква. Премиерът сподели, че служебното правителство подпомага и съдейства в работата и делото на Българската православна църква, като изтъкна помощта, отпусната от Министерския съвет за подпомагане на реконструкцията и реставрацията на Богословския факултет при Софийския университет „Св. Климент Охридски“, помощта за Зографската света обител на Света Гора, за възстановяване на Банското крило в манастира. Благодари и за множеството благотворителни инициативи, организирани от Българската православна църква.
Гълъб Донев изказа благодарност към Светейшия патриарх, че по време на пандемията от коронавирус Църквата е била близо до обществото и е помогнала на хората да не се отчаят, както и за навременната помощ за бежанците, които миналата година бяха приютени в поделения на Българската православна църква – манастири и прицърковни сгради. Той също така благодари и за помощта, изпратена от Българската православна църква за пострадалите от земетресенията в Турция и Сирия.
По време на срещата митрополит Антоний пък благодари на служебния министър-председател за помощта, която българската държава оказва и на нашите общини извън граница и съдейства за укрепването на българските църковни общини в Западна Европа. Белоградчишкият епископ Поликарп пък запозна премиера Донев с множеството инициативи, които Софийска света митрополия реализира с благословението на Негово Светейшество патриарх Неофит.
Премиерът сподели, че държавата е помогнала и за дигитализация на архива на Зографския манастир. Целта е не само да бъдат съхранени документите от манастира, но и младите хора да имат възможността да се докоснат до писмени паметници, за които са чели само в учебниците.