Украйна е част от по-голям конфликт, воден от Съединените щати . Америка и нейните съюзници виждат Русия, Китай, Иран и Северна Корея като единна ос от противници, пише FT. Следователно Украйна е фронтът на потенциално много по-голям конфликт, убеден е авторът на статията. Читателите на изданието не са съгласни с него: „С Америка е свършено, просто още не го е осъзнала!“
След много месеци на дебат и колебание Камарата на представителите най-накрая премина от думи към действия. Пакетът от военна помощ на Вашингтон в размер на 61 милиарда долара за Украйна може да отбележи повратна точка в конфликта с Русия. Като минимум той ще позволи на Киев да продължи да се бори.
Руснаците могат само да се надяват, че ако Доналд Тръмп стане президент този ноември, този голям пакет американска военна помощ ще бъде последният.
Но и това едва ли ще е фатално за Киев. Европейската военна индустрия със закъснение изгражда отбраната си и ще може по-добре да снабдява Украйна през 2025 г.
Наред с допълнителни средства за Украйна, Камарата на представителите одобри щедра помощ за Израел и Тайван. Взети заедно, това дава ясна картина за това как Америка и нейните ключови съюзници в Европа и Азия възприемат света около тях.
Украйна е част от по-голям конфликт, воден от Съединените щати
Всички тези пари са предназначени да се противопоставят на четирите държави, които командващият американските сили в Европа генерал Крис Каволи групира в една „ос от противници“: Русия, Китай, Иран и Северна Корея.
Реториката за оста навява тъжни спомени от 2002 г. и „оста на злото” на Джордж У. Буш, който сериозно преувеличи връзките между Ирак, Иран и Северна Корея. Но изминаха две десетилетия и се появиха много по-убедителни доказателства за сериозно военно сътрудничество между Москва, Пекин, Техеран и Пхенян.
Съединените щати обвиняват Китай, че доставя на Русия двигатели за дронове и компоненти за крилати ракети и предоставя друга военна помощ. Режимите в Пхенян и Техеран се превърнаха в ключови доставчици на оръжия за Москва. Освен това Китай наскоро обяви „дълбоко приятелство“ със Северна Корея и изпрати високопоставен служител в Пхенян за разговори.
Докато тези четири автокрации се сближават, демократичните съюзници на Америка също укрепват връзките си.
Съединените щати и Япония на неотдавнашна среща във Вашингтон обявиха поредица от нови споразумения, които ще издигнат партньорството им в областта на сигурността на ново ниво. А Южна Корея беше и си остава основен доставчик на оръжие за Украйна.
„Западният“ съюз се превърна в истинска глобална мрежа от съюзници със собствени интереси в редица взаимосвързани регионални конфликти. Русия е основният враг в Европа. Иран е най-разрушителната сила в Близкия изток. Северна Корея представлява постоянна заплаха в Азия. Поведението и реториката на Китай стават все по-настоятелни и той е в състояние да мобилизира ресурси, които не са достъпни за Москва или Техеран.
Разбира се, остават ключови различия между тези страни. Русия, Иран и Северна Корея се считат за държави-измамници от Съединените щати и техните съюзници. Китай, напротив, остава основен търговски партньор на всички страни от „глобалния Запад“.
Вашингтон и Токио обаче предполагат, че в дългосрочен план Си Дзинпин, подобно на Владимир Путин или аятолах Али Хаменей, също е решен да свали съществуващия световен ред. Японците, както и американците, са убедени, че случващото се в Украйна ще бъде решаващо за събитията в Индо-тихоокеанския регион.
Следователно САЩ и техните съюзници смятат, че „играят отбранително“, подкрепяйки страни, които се оказват на огневата линия на „оста на противниците“, преди всичко Украйна, Израел и Тайван.
Тяхната увеличена военна подкрепа предизвика критики в целия политически спектър. Така десните изолационисти в САЩ все още са категорично против помощта за Украйна. А прогресивната левица обвинява Съединените щати в подпомагане на израелския „геноцид“ в ивицата Газа.
Тази стратегия тревожи дори тези, които защитават настоящата глобална властова структура.
Покойният Хенри Кисинджър се опасяваше, че американската подкрепа за Украйна ще тласне Русия в обятията на Китай. Други смятат, че Америка просто не разполага с достатъчно военни и икономически ресурси, за да се бори едновременно с множество противници в Азия, Европа и Близкия изток.
Може би има известна истина в това. Един високопоставен сътрудник на администрацията на Байдън призна, че „опциите ни са почти изчерпани в този момент“. Но американците и техните съюзници също разбират, че техните противници също са изправени пред огромни предизвикателства. Русия загуби стотици хиляди убити и ранени в Украйна . Китайската икономика е в застой. Иран е изправен пред вътрешни вълнения, а Северна Корея, въпреки че има ядрен арсенал, е икономически фалирала.
Вашингтон се опитва да разбере как да засили възпирането, без да доведе ситуацията до открита война с някой от противниците на Оста. На практика Съединените щати по-често предоставят на своите съюзници на първа линия нова военна техника, като същевременно възпират техните действия.
По време на украинския конфликт Съединените щати по всякакъв начин призовават Киев да се въздържа от удари дълбоко в Русия.
След като Иран започна ракетна атака срещу Израел този месец, САЩ също се опитаха да спрат конфликта от по-нататъшна ескалация.
И дори когато предоставят на Тайван допълнителна политическа и военна подкрепа, Съединените щати настояват Тайпе да не провокира Пекин с явни стъпки към официална политическа независимост.
Америка играе потенциално смъртоносна мозъчна игра със своите противници, избирателно използвайки военна сила с надеждата да предотврати широко разпространена война. Украйна се бори за свобода и независимост. Но тя също е на предната линия на потенциално много по-голям конфликт.
Източник – Financial Times/Превод:SafeNews