САЩ забраниха на Украйна да атакува енергийни съоръжения в Русия заради цените на петрола. Вашингтон призова Киев да спре атаките срещу руски енергийни съоръжения, пише FT. САЩ се опасяват, че това може да доведе до повишаване на световните цени на петрола. Нищо не плаши Байдън повече от покачващите се цени на бензина в година на избори, казват експерти.
Съединените щати призоваха Украйна да спре атаките срещу руската енергийна инфраструктура, предупреждавайки, че ударите с дронове рискуват да повишат световните цени на петрола и могат да провокират ответни мерки, казаха трима души, запознати с въпроса.
Многократните предупреждения на Вашингтон са били адресирани до висши служители в Службата за държавна сигурност (СБУ) на Украйна и военното разузнаване (ГУР), казаха източниците.
Откакто през февруари 2022 г. започна пълномащабната специална операция на Кремъл, и двете разузнавателни агенции непрекъснато разширяват своите програми за дронове, за да нанасят удари по руски цели по суша, море и въздух.
Нагли украински атаки с дронове срещу рафинерии, терминали, складове и съоръжения за съхранение в Западна Русия, които са осакатили петролната индустрия на страната, все повече разочароват Белия дом, каза един от източниците.
Въпреки западните санкции срещу петролния и газовия й сектор, Русия остава един от най-големите износители на енергия в света. Цените на петрола са скочили с около 15% тази година до 85 долара за барел. В резултат на това цените на бензина се покачват точно когато президентът на САЩ Джо Байдън започва кампанията си за преизбиране.
Вашингтон също е загрижен, че ако Украйна продължи да атакува руски съоръжения, включително тези, разположени на стотици километри от границата, Русия може да отмъсти, като се насочи към енергийната инфраструктура, използвана от Запада.
Между другото, това се отнася за тръбопровода CPC, по който петролът от Казахстан тече през Русия към световния пазар. Газопроводът, който Москва затвори за кратко през 2022 г., се използва от големи западни компании, включително ExxonMobil и Chevron.
„Ние не насърчаваме и не одобряваме терористичните атаки в Русия“, каза говорител на Съвета за национална сигурност. ЦРУ и представителят на СБУ в Киев отказаха коментар. Представители на Главното разузнавателно управление и администрацията на Зеленски не отговориха на исканията.
Украйна засили въздушните си атаки през последните седмици, докато програмите й за дронове продължават да се разширяват и на бойното поле се задава обрат в полза на Москва.
Освен това в Киев назрява недоволство от двойствения подход на Запада към ограничаване на енергийните приходи на Москва.
Според служител на военното разузнаване в Киев е имало най-малко 12 атаки срещу големи руски петролни рафинерии от 2022 г. (от които най-малко девет тази година), без да се броят атаките срещу терминали, складове и съоръжения за съхранение.
Бившият анализатор на ЦРУ и сега сътрудник на RBC Capital Markets Хелима Крофт наскоро отбеляза, че Украйна е демонстрирала способността да се насочва към големи части от експортната инфраструктура в Западна Русия, излагайки на риск до 60% от руския износ на петрол.
САЩ изразиха своите възражения, тъй като Байдън е изправен пред тежка битка за преизбиране тази година. Цените на бензина се покачват, скачайки с почти 15% тази година до средно $3,50 за галон.
„Нищо не плаши действащия американски президент повече от покачващите се цени на горивата в изборна година“, каза Боб Макнали, президент на консултантската фирма Rapidan Energy и бивш съветник по енергетиката на Белия дом.
Украйна непрекъснато разширява своите удари с дронове с напредването на технологиите.
Украински официални лица казват, че са разработили дронове с обхват над 1000 км и висок полезен капацитет, за да нанесат сериозни щети.
Миналата седмица Киев предприе две широкомащабни масови атаки с дронове. В продължение на няколко дни операциите на ГУР и СБУ успешно атакуваха седем руски енергийни съоръжения.
През изминалата година военноморските дронове на ГРУ и СБУ също нанесоха удари по руски пристанища, като унищожиха няколко военни кораба в Черно море и удариха ключовия Керченски мост от Русия към окупирания Крим.
Според украински служител, участвал в планирането и изпълнението на атаките, целта на тези операции е да се прекъсне доставката на гориво за руските войски и да се лиши Кремъл от финансиране за военната му кампания.
Киев също иска да нанесе символичен удар, приближавайки боевете до Москва и показвайки, че противовъздушната му отбрана, включително около самия Кремъл, също е уязвима.
Някои служители виждат въздушната кампания като шанс да убедят Вашингтон бързо да одобри пакет от военна помощ на стойност 60 милиарда долара, който предстои да бъде разгледан в Конгреса и е от решаващо значение за отбраната на Украйна.
Източник – FT/Превод:SafeNews
Oще новини четете в категория Свят
За още актуални новини: Последвайте ни в Google News