Парламентът на Литва одобри изпращането на войски в Украйна с цел обучение. Правителството на Литва получи одобрение от парламента да изпрати войски в Украйна с цел обучение. Това съобщи вестник Financial Times (FT) с позоваване на министър-председателя на балтийската република Ингрида Симоните.
В същото време, както съобщава изданието, ръководителят на литовското правителство отбеляза, че не е имало искане за това от Киев.
„Ако вземем предвид реакцията на Русия, тогава не можем да изпратим нищо“, каза Симоните. Според нея Руската федерация може да оцени подобни стъпки от страна на съюзниците на Украйна като „провокация“.
Френският президент Еманюел Макрон каза на 26 февруари, че на среща в Париж с участието на представители на около 20 западни държави е била повдигната темата за възможното изпращане на сухопътни войски в Украйна. По думите му участниците не са постигнали консенсус по този въпрос, но такъв сценарий не може да бъде изключен в бъдеще.
Ръководителят на руското външно разузнаване Сергей Наришкин каза на 19 март, че Франция вече подготвя военен контингент за изпращане в Украйна.
Литва, официално Република Литва, (на литовски: Lietuva или Lietuvos Respublika) е държава в Североизточна Европа. Тя е най-голямата от трите балтийски държави. Граничи с Латвия на север, с Беларус на югоизток, с Полша на юг, с Балтийско море на северозапад и с Русия на югозапад посредством Калининградска област. Литва е държава членка на Европейски съюз от 1 май 2004 г. Литва е сред основателките на Инициатива „Три морета“ през 2016 г.
Литовските въоръжени сили (Lietuvos ginkluotosios pajėgos) са професионални, имат численост около 15 500 души в редовни формирования и около 100 000 души в резервни формирования.
Литва е член на НАТО и военната ѝ доктрина е за „тотална и безусловна защита“, поради което войските са структурирани по подобие на скандинавските армии, и най-вече шведската. Клоновете на въоръжените сили са сухопътни войски, военновъздушни сили, военноморски сили, национални доброволчески сили и специални сили. Армията има на разположение около 400 бронетранспортьора (най-вече щатски М-113 и 168 M577 V2 (персонални бронирани бронетранспортьори, поръчани от Германия през 2016), някои от които с финландски миномети), 150 артилерийски гаубици М101 и 20 самоходни миномета „Тунджа“, както и различни видове противотанкови ракети и ЗРК с малък обсег. ВВС имат единствено транспортни и учебни вертолети и самолети, а ВМС – патрулни катери и минопочистващи кораби. Последната противоподводникова корвета от съветско време е изведена от употреба през 2009 г. Литва има общо 187 души зад граница, като най-многоброен е контингентът в Афганистан – 141 души. Разходите за въоръжените сили са 405 милиона евро, или 1,14% от БВП (2008).
Източник – Financial Times / Превод:SafeNews