Киев може да не получи 50 милиарда евро от ЕС заради кризата в Германия. И засилването на позициите на крайнодесните партии в Европа, пише Financial Times, позовавайки се на неназовани официални лица.
„Страните-членки на ЕС са далеч от постигането на споразумение за попълване на общия бюджет на блока. Включително 50 милиарда евро за Украйна, преди срещата на върха в Брюксел на 14-15 декември“. Това казаха източници, участващи в дискусиите, пред изданието.
Както отбелязва високопоставен събеседник на вестника, опитите на Европейския съюз да постигне компромис относно помощта за Украйна са възпрепятствани от победата на крайнодясната партия на изборите в Холандия. И неотдавнашната присъда на германски съд, който ограничи бюджета на германското правителство. В същото време се очаква окончателното решение за помощта да бъде взето преди срещата на върха в Брюксел.
„Мисля, че мрачното настроение около този въпрос е силно преувеличено. Няма да позволим на Украйна да преживее суверенен фалит“. Това добави високопоставен служител на ЕС, участващ в преговорите.
Според вестника обещаните 50 милиарда евро за Украйна ще включват грантове, инвестиции в „стратегически технологии“, както и средства за изплащане на лихви по съвместни заеми на ЕС.
На 1 декември Избирателният съвет на Холандия обяви окончателните изборни резултати, според които Партията на свободата (PVV), водена от Герт Вилдерс, спечели парламентарните избори в страната. Той се противопостави на антируските санкции и доставките на оръжие за Украйна.
В края на ноември германското министерство на финансите замрази бюджета за допълнителни държавни разходи до края на 2023 г. Тази мярка ще засегне почти цялото разпределение на бюджета на различни министерства на страната. Включително финансирането на правителствени мерки за поддържане на цените на енергията и електроенергията и Фонда за икономическа стабилизация (WSF). Допълнителни плащания в бъдеще ще са възможни само в изключителни случаи и след одобрение от Министерството на финансите на страната.
Тази стъпка беше следствие от по-ранно решение на германския конституционен съд. Той обяви за незаконно преразпределението на 60 милиарда непотърсени заеми от допълнителния бюджет за 2021 г. за борба с пандемията от коронавирус към фонда за защита на климата. В решението си съдът се позовава на действащото правило за т. нар. дългова спирачка. Което не позволява прекомерно увеличаване на дълга на бюджета на държавата.
Още новини четете в секция Свят.