ФСБ все по-често саботира заповедите на Владимир Путин, а броят на онези, които искат да напуснат агенцията нараства.
Бивш служител на ФСБ каза през разследващия сайт „Важни истории“, че след като миналата година Путин забрани на хората да се оттеглят от агенцията, докато неговият указ за частична мобилизация остава в сила, много служители действат безобразно, надявайки се да бъдат уволнени.
Руският президент обяви частична мобилизация на населението през септември 2022 г., месеци след пълномащабното му нахлуване в Украйна. Руският министър на отбраната Сергей Шойгу каза на 21 септември миналата година, че Русия ще се насочи към 300 000 резервисти и бивши военни с „определени военни специалности и подходящ опит“.
Служителите на ФСБ, които искат да напуснат, все по-често пренебрегват инструкциите на ръководството и извършват саботаж
„Ако дойде ръководството, някои отговарят директно: „Ако не ви харесва начина, по който работим, уволнете ни“, твърди източникът.
Той говори пред изданието при условие за анонимност. Въпреки това настоящ служител на централния офис на ФСБ потвърди твърденията му, съобщава изданието. Newsweek не успява да провери конкретните твърдения, но те отразяват предишна информация за нивата на недоволство във ФСБ.
Миналата година Newsweek публикува поредица от изтекли имейли, за които се твърди, че са разобличили ФСБ. Те изпратени до руския дисидент в изгнание Владимир Осечкин. Имейлите разкриват гнева и недоволството в агенцията от войната в Украйна.
Ситуацията, описана от „Важни истории“, означава, че ръководството на ФСБ няма друг избор, освен да повери сложни задачи на неквалифицирани служители.
Източници, близки до Кремъл, казват, че Путин гледа на оставките на високопоставени служители като на предателство
Михаил Ходорковски, руски магнат в изгнание, каза пред Newsweek през юли, че по-малко от една трета от ФСБ биха били готови да подкрепят Путин, ако в бъдеще възникне бунт.
Ходорковски, някога най-богатият човек в Русия, преди да говори срещу руския лидер, каза, че често с него се свързват членове на ФСБ. Те казват, че са били разочаровани от режима на Путин и му предлагат „информация“. По думите му нивото на лоялност на хората, обслужващи президента, е „доста ниско“.
„Мисля, че ако утре има бунт и служителите на ФСБ трябва да защитят Путин, само 30% биха били готови да направят това“, каза Ходорковски.
През април разследващият уебсайт на Ходорковски Dossier Center, който проследява предполагаема престъпна дейност на различни хора, свързани с Кремъл, публикува интервю с Глеб Каракулов, дезертьор от Федералната служба за охрана и бивш офицер по охраната на Путин.
„Един дезертьор ни даде интервю. Това е човек, който беше много близък до Путин. Той беше човекът, който доставяше комуникации за Путин и се разхождаше с телефонна линия до Путин. И по неговите думи, нивото на лоялност е много ниска.“