Въпреки че Путин може би се е надявал смъртта на шефа на „Вагнер“ Евгений Пригожин да бележи края на историята, това е само началото и Путин вече е в заключителния етап на руското президентство.
Това заяви американският историк с руски произход Юрий Фелщински в интервю за Express.co.uk.
„23 и 24 юни, дните на бунта, бяха първото действие“, посочи той, визирайки „походът“ на „Вагнер“ към Москва.
В книгата си „Взривяването на Украйна“ Фелщински отбелязва: „Свалянето на самолета на Пригожин, което е много важно, защото той стана публична личност, заедно с Дмитрий Уткин (съосновател на групата „Вагнер“), беше второто действие. Сигурен съм, че скоро ще видим трето или дори четвърто действие.
„Рано или късно ще разберем, но на този етап не съм сигурен, че Путин ще оцелее като президент много дълго – може би дори до декември“, добавя Фелщински.
Историкът обаче все още не е сигурен как биха могли да изглеждат „третото и четвъртото действие“. Той обърна внимание на евентуалната смърт на Борис Елцин, който беше наследен от Путин, както и на ролята на руската Федерална служба за сигурност (ФСБ), за която се твърди, че може да повлияе на резултата.
„Очаквам с нетърпение да видя какво ще се случи през декември 2023 г., а дори и да не подаде оставка, ще бъде интересно да видим дали ще се опита да се кандидатира за президент през 2024 г.“, каза Фелщински.
„Неговият имидж (на Путин – бел.ред.) се е променил. До 24 юни всички вярваха, че той е много силен и контролира всичко – диктатор. След това за всички стана ясно, че това не е така. „Сега има някакви мощни сили, които правят нещо и Путин вече не контролира ситуацията“, смята експертът.
Той е твърдо убеден, че ФСБ напълно контролира Русия и ще продължава да определя нейната съдба. Самият Путин някога е бил служител в ФСБ и се е обградил с бивши агенти или бивши колеги от КГБ, предшественика на ФСБ.
„ФСБ контролира и управлява Русия. Целият процес на президентските избори в Русия и изборният компютър, който изчислява гласовете според закона, се контролират от ФСБ. През 2021 г. Русия прие закон, който позволява дистанционно гласуване. Това може да е нормално в повечето страни, но не и за Русия: ще доведе до ситуация, в която ФСБ ще може да добави гласовете на хората, които не са се явили да гласуват, за да изберат любимия си кандидат. „Искам да кажа, че ФСБ ще бъде тази, която ще избере следващия президент на Русия“, каза Фелщински в заключение.