Най-старото погребение в света не е дело на човешки вид. Такова фрапиращо разкритие бе направено от учени и изуми света. Палеонтолози от Южна Африка съобщиха, че са открили най-старото известно погребение в света, съдържащо останки от дребномозъчен далечен роднина на хората, за когото досега се смяташе, че не е способен на сложно поведение.
През 2023 г. изследователите, ръководени от известния палеоантрополог Лий Бергер, съобщават, че са открили няколко екземпляра от Homo naledi – хоминид от каменната ера, който се е катерил по дърветата – заровени на около 30 метра под земята в пещерна система в „Люлката на човечеството“ – обект на световното наследство на ЮНЕСКО близо до Йоханесбург.
„Това са най-древните погребения, регистрирани досега в историята на хоминините, по-ранни от доказателствата за погребения на Homo sapiens с поне 100 000 години“, пишат учените в серия от препринт документи, публикувани в eLife.
Откритията поставят под въпрос сегашното разбиране за човешката еволюция, тъй като обикновено се смята, че развитието на по-големи мозъци е позволило извършването на сложни, „осмислящи“ дейности като погребването на мъртвите.
Най-старите открити досега погребения, намерени в Близкия изток и Африка, са съдържали останки от Homo sapiens – и са били на възраст около 100 000 години.
Тези, открити в Южна Африка от Бергер, чиито предишни съобщения са били противоречиви, и неговите колеги изследователи, датират от поне 200 000 г. пр. н. е.
От решаващо значение е и фактът, че те принадлежат на Homo naledi – примитивен вид, намиращ се на кръстопътя между маймуните и съвременните хора, който е имал мозък с размерите на портокал и е бил висок около 1,5 метра. С извити пръсти на ръцете и краката, с ръце, в които са се държали инструменти, и с крака, пригодени за ходене, откритият от Бергер вид вече е опровергал схващането, че еволюционният ни път е бил праволинеен.
The Oldest Known Burial Site in The World Wasn’t Created by Our Species https://t.co/iG14N9RT0j
— ScienceAlert (@ScienceAlert) June 20, 2024
Homo naledi е кръстен на пещерната система „Изгряваща звезда“, където през 2013 г. са открити първите кости.
Погребенията с овална форма в центъра на новите проучвания също са открити там по време на разкопките, започнали през 2018 г. В дупките, за които изследователите твърдят, че са били нарочно изкопани и след това запълнени, за да се прикрият телата, са открити поне пет лица.
„Тези открития показват, че погребалните практики не са били ограничени до H. sapiens или други хоминини с големи размери на мозъка“, казват изследователите.
Мястото на погребение не е единственият знак, че Homo naledi е бил способен на сложно емоционално и когнитивно поведение, добавят те.
Размер на мозъка
Гравюри, образуващи геометрични фигури, включително „груба хаштагова фигура“, са открити и върху очевидно целенасочено загладените повърхности на пещерен стълб наблизо.
„Това би означавало, че хората не само не са уникални в развитието на символични практики, но може дори да не са измислили такова поведение“, казва Бергер в интервю за АФП.
Мнозина се възмутиха, когато през 2015 г. Бергер, чиито по-ранни открития спечелиха подкрепата на National Geographic, за първи път изказа идеята, че Homo naledi е бил способен на повече, отколкото предполага размерът на главата му.
„Това беше твърде много за учените по онова време. Смятаме, че всичко е свързано с този голям мозък“, казва той. „На път сме да кажем на света, че това не е вярно.“
Макар да изискват допълнителен анализ, откритията „променят разбирането ни за човешката еволюция“, пишат изследователите.
„Погребенията, създаването на смисъл, дори „изкуството“ може да имат много по-сложна, динамична, нечовешка история, отколкото смятахме досега“, казва Агустин Фуентес, професор по антропология в Принстънския университет, който е съавтор на изследванията.
Карол Уорд, антрополог от университета в Мисури, който не е участвал в изследването, заяви, че „ако тези открития се потвърдят, те ще имат значително потенциално значение“.
Уорд също така изтъкна, че в статията се признава, че не може да се изключи възможността маркировките по стените да са направени от по-късни хоминини.
Източник – Science Alert/Превод:SafeNews