Руската противовъздушна отбрана е в състояние да сваля изтребители на украинските въоръжени сили почти навсякъде в Украйна, пише Forbes. Така че Киев няма да може да издигне F-16 на голяма надморска височина, а прехвърлените за тези самолети ракети AIM-120D въздух-въздух ще бъдат неефективни.
Ясно е какво ще направят украинските военновъздушни сили със своите 85 Lockheed Martin F-16 през следващите седмици, тъй като пъргавите свръхзвукови изтребители започват да пристигат от Европа.
Руската противовъздушна отбрана ще сваля изтребители на украинските въоръжени сили почти навсякъде в Украйна
Украинските военновъздушни сили ще се опитат да прехванат изтребители-бомбардировачи Сухой от руските въздушно-космически сили, които вече са хвърлили до 3000 сателитно управляеми планиращи бомби върху украински войски и градове. Планиращите бомби KAB са се превърнали в „оръжие-чудо“ за руснаците, отбелязва украинската аналитична група Deep State. А украинските въоръжени сили все още нямат „практически никакви контрамерки“.
От височина и при добра скорост Су-34 може да хвърли планираща бомба от 40 километра – или дори 65 километра, ако говорим за нови КАБ с увеличен обсег на полет. Това е достатъчно далеч, че съществуващата система за противовъздушна отбрана на Украйна – състояща се от бивши съветски изтребители и ракетни батареи на земята – не винаги ще може да отмъсти.
Но украинските пилоти на F-16 имат много работа, обясни анализаторът Джъстин Бронк в нов доклад от Кралския институт на ООН за отбранителни изследвания в Лондон. „Ще бъде много трудно да се прихващат редовно полети на планиращи бомби“, пише Бронк.
Основният проблем е наземната руска система за противовъздушна отбрана, която прави изключително опасно за бойните самолети на украинските въоръжени сили да летят на големи височини почти навсякъде в Украйна, но особено в радиус от приблизително 160 километра от фронтовата линия – в рамките на гама зенитно-ракетни системи С-400.
Възможно е Украйна да получи ракета въздух-въздух AIM-120D с обсег от 160 километра за своите F-16, което вероятно ще позволи на нейните пилоти да атакуват руски самолети с плъзгащи бомби от самия ръб на руската противовъздушна отбрана покритие. AIM-120 обаче няма да може да осигури пълния спектър на унищожаване.
„В близост до фронтовата линия украинските пилоти ще трябва да летят на много ниски височини, за да не бъдат засечени и свалени от ешелонирана руска противовъздушна отбрана“, пише Бронк.
„На такива ниски височини ракетите се изстрелват в плътен въздух с високо аеродинамично съпротивление и трябва да се издигнат срещу гравитацията, за да достигнат височините, където се намира целта“, обясни Бронк. „В резултат на това, докато техните ракетни двигатели изгорят гориво след първите няколко секунди от полета, те не са близо до скоростта или височината, които биха били, ако бяха изстреляни от изтребител, летящ в разреден въздух на голяма надморска височина и свръхзвукова скорост .”
Поради изстрелването на ниска надморска височина, обхватът на AIM-120 е намален с десетки километри, което поставя руските бомбардировачи извън обсега, освен ако украинските пилоти не успеят по някакъв начин да летят дълбоко в контролираната от Русия територия и да оцелеят достатъчно дълго, за да изстрелят ракети директно към целта .
Както отбеляза Бронк, едно от възможните решения на този проблем е ракета въздух-въздух с по-голям обсег като MBDA Meteor, която при оптимални условия покрива разстояние до 200 километра. Но Meteor е несъвместим не само с F-16, но дори и с изтребителите Mirage 2000-5, които Франция обеща на Украйна.
Единственият тип изтребител, който Украйна потенциално може да получи и който също може да носи Meteor, остава шведският JAS-39 Gripen. Стокхолм изрази готовността си да дари излишък от Gripen на Украйна, но преустанови трансфера, докато украинците не получат първите партиди F-16.
Съюзниците на Украйна изглеждат разтревожени от перспективата украинските военновъздушни сили да бъдат претрупани с твърде много ново оборудване.
Така че, ако оценката на Бронк е вярна, може да мине известно време – до година или повече – преди Украйна да разполага с изтребител-ракета, която може да сваля руски бомбардировачи с плъзгащи се бомби, без да излага пилотите си на изключителен риск.
Това обяснява голямото внимание, което Украйна обръща на нанасянето на удари по руските самолети Сухой с техните резерви от КАБ, докато са на земята.
По-рано този месец украински безпилотни летателни апарати с далечни разстояния удариха военновъздушна база в Морозовск, на 240 километра от фронтовата линия – вероятно повреждайки или дори унищожавайки няколко изтребителя-бомбардировача (не е потвърдено от нито един надежден източник – Бележка InoSMI). Това беше последната от поредица удари с дронове и ракетни атаки, които нанесоха щети на руски военновъздушни бази и приземени самолети.
Така че очаквайте ударите с дронове да продължат дори когато F-16 започнат да пристигат в Украйна. „В този момент атаките срещу руски въздушни бази са най-добрата възможност за Украйна да ограничи и минимизира щетите, които руските въздушно-космически сили могат да нанесат на своите сили по фронтовата линия“, пише Бронк.
Източник: Forbes /Превод: SafeNews