Ако след 10 юни няма нов бюджет или удължаване, държавата може да харчи само толкова, колкото събира.
Това става ясно в отговор на Министерството на финансите след запитване на БНР. Въпросът от държавната медия гласял дали при най-неблагоприятната хипотеза ще има средства за пенсии и заплати в публичния сектор. А действието на т.нар. удължителен закон за бюджета приключва именно на 10 юни.
Тъй като вече е почти практически невъзможно да се приеме изцяло нов бюджет за годината до 10 юни, най-вероятната хипотеза е депутатите да гласуват ново удължаване на бюджета за миналата година.
Директен отговор на въпроса дали Министерството на финансите подготвя предложение за подобно удължаване не е даден. Но се уточнява, че в хипотеза на ново удължаване „системите ще се финансират както през първите месеци на годината при досегашния ред“. Това означава, че разходите ще са на нивото на същия период за 2022 г., като се отчитат влезли в сила актове на Народното събрание, на Министерския съвет и други нормативни административни актове, които предвиждат допълнителни или намалени бюджетни средства.
Практически не могат да се свият разходи, освен икономии от нереализирани дейности и проекти на първостепенни бюджетни разпоредители. В намаление ще се отчетат извършени еднократни разходи за същия период на миналата година, уточняват от министерството.