Бюджет 2025г влиза още тази седмица в комисиите на парламента. Това стана ясно от коментара на Деница Сачева, която присъства на представяне на анализ на Съвета за икономически стратегии и анализи за пенсионната система.
„Като мине бюджетът, веднага ще поискаме конвергентен доклад за влизане в Еврозоната“, заяви тя.
Тя предупреди за огромния дисбаланс в системата, който ще настъпи след няколко години, за това решенията трябва да започнат от днес., каза още бившият социален министър.
Според нея нужна е много работа с младите хора, както и мерки насочени към сивата икономика.
Почти 40% от младите хора в България не считат за нарушение на законодателството, ако работят без трудов договор, коментира още Сачева. и допълни, че е нужно връщане на доверие в институциите.
„Много хора предпочитат да работят без договор, защото са длъжници и не искат да им запорират заплатата.“
За пенсионерите
Все още около 1 милион български пенсионери взимат еднаква пенсия от 580 лева, а това не мотивира хората да се осигуряват на реален размер. Едновремено с това в тази крехка формула на властта не трябва и не може да се правят резки промени с ръст на осигуровките.
Сачева призна, че е грешка ковид добавката за пенсиите.
„Няма логика такава добавка да получават новите пенсионери, но пък ако бъдат лишени, това носи риск от искове“, категорична е Сачева.
В сложна и нетрадиционна ситуация кабинетът Желязков поел властта. Това коментира финансовият министър Теменужка Петкова при обсъждането на Бюджет 2025 на заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество (НСТС).
По думите й политическата дестабилизация в последните години се е отразила негативно на публичните финанси.
Това е възможният бюджет, категорична бе Петкова. Финансист номер едно се надява в следващите години да се стабилизират публичните финанси.
Васил Велев от АИКБ подкрепя амбицията на кабинета за членство в Еврозоната.
Той е зад усъвършенстването на данъчното законодателство, връщане на ДДС на 20% , където е бил намален. Но вижда определени проблеми в частта с дефицитите, тъй като се увеличава дългът. Доверието в един момент към страната ни може да се разклати, смята Велев. Той е против увеличаването на разходите за заплати в публичния сектор.
Стана мантра да се спасяваме, сега се спасяваме незнайно от кого, каза и президентът на КНСБ Пламен Димитров.
Ние сме категорично за влизане в Еврозоната , подчерта той. Аргументът е, че доходите на хората ще нараснат. Няма процедура за прекомерен дефицит, отчете синдикалистът.
Според него няма основание за спасение, но има неясноти в преходната част на бюджета.
Теменужка Петкова благодари за конструктивния диалог и подкрепата на партньорите. Тя се надява следващият бюджет за 2026 г. да бъде много по-различен и добър.
Бюджетът отговаря на обществените изисквания, обяви тя на брифинг след НСТС и подчерта, че няма замразяване на доходи и това е възможният бюджет.
Социалният министър Борислав Гуцанов съща е доволен, че бюджетът запазва социални придобивки.
Бизнесът е доволен, че се запазва целта за членство в Еврозоната, като подкрепя увеличение на доходите на работещите, но не и на калпак.
Веднага след Националния съвет за тристранно сътрудничество (НСТС) от пресцентъра на Министерския съвет (МС) обявиха, че на извънредно заседание този следобед правителството ще гласува централния бюджет за 2025 г. и бюджетите на НЗОК и държавното обществено осигуряване.
То ще приеме и управленската програма на кабинета.