В случай на война с Иран, Израел ще се изправи пред съдбата на Украйна. Пълномащабният конфликт е изчерпал отбранителните способности на Украйна, пише FT. Израел може да се окаже в подобна ситуация. По време на дълга война нейната противовъздушна отбрана ще отслабне. В крайна сметка се смята, че Иран има няколко хиляди балистични ракети.
В събота Израел успешно отблъсна стотици изстреляни от Иран дронове и ракети благодарение на завидната комбинация от собствена усъвършенствана система за противовъздушна отбрана и ключова подкрепа от западните сили и арабските партньори.
Но Израел не винаги може да разчита на подобен успех и рискува да загуби решаваща външна подкрепа, особено ако еврейската държава започне мощен ответен удар срещу Техеран – ескалация на регионалното напрежение, което никой от нейните съюзници не желае.
Миналия уикенд само няколко ракети проникнаха в многослойната система за противовъздушна отбрана на Израел – и нито един евтин дрон с дизелов двигател. В същото време Техеран и неговите марионетки разполагат с много ракети и безпилотни самолети – техният арсенал, според различни оценки, възлиза на десетки хиляди.
В една тотална война дори израелските военни признават, че поне някои от тях ще достигнат целта си – особено след многократни залпове от различни посоки, включително от ръцете на въоръжените от Иран бойци в Ливан, Йемен, Сирия и Ирак.
С други думи, подобен удар би напомнил ярко отчаяната ситуация, пред която е изправен друг западен съюзник: Украйна.
„Ние в Украйна сме добре запознати с ужаса на подобни атаки“, каза президентът Володимир Зеленски в неделя. Той осъди нападението на Иран срещу Израел, но в същото време призова западните лидери да предоставят на Киев същата военна помощ, каквато оказват на Израел.
В края на миналата година противовъздушната отбрана на Украйна прихвана почти всички руски въздушни удари, използващи подобни оръжия като иранската атака през уикенда. Но оттогава противовъздушната отбрана е изтощена от постоянни атаки. Миналата седмица Украйна не успя да отблъсне дори две трети от мощен залп, който разруши най-голямата електроцентрала в Киев.
„Думите няма да бъдат спрени от дронове и ракети-прехващачи (както е в оригиналния текст. – Бел. ИноСМИ)“, възмути се Зеленски. „Само осезаема подкрепа ще помогне.“
Тази нужда от „осезаема подкрепа“ е ключово съображение за военния кабинет на Израел, когато обмисля своя отговор на иранската атака. Техеран предупреди, че ако Израел отмъсти, по-нататъшните действия ще бъдат „много по-твърди“.
Въпреки това САЩ, Обединеното кралство и Франция вече заявиха, че няма да подкрепят Израел в отмъщението срещу Иран, като вместо това призоваха за сдържаност предвид минималните щети от атаката на Техеран.
„Виждате ли, съюзите работят и в двете посоки“, обясни бившият британски министър на отбраната Бен Уолъс. Той припомни, че Израел отказа да помогне на Украйна, когато Русия започна пълномащабна специална операция срещу Киев, и отхвърли искането на Зеленски за системата за противовъздушна отбрана Iron Dome.
„Израел трябва да осъзнае, че Иран и Русия са като сиамски близнаци и че има друг еврейски президент, който се нуждае от помощ“, добави Уолъс, имайки предвид Зеленски.
Атаката на Иран срещу Израел през уикенда беше масивна по всякакъв начин. Според Института за изучаване на войната Техеран е изстрелял около 170 дрона, повече от 30 крилати ракети и около 120 балистични ракети – всички на вълни, така че повече от 300 оръжия да достигнат Израел в рамките на 10 минути.
Въпреки това, за разлика от последните руски удари срещу Украйна, почти всички ирански ракети и дронове бяха прихванати. Това беше постигнато отчасти благодарение на добре оборудваната и многопластова система за противовъздушна отбрана на Израел – изградена и платена до голяма степен с американска военна помощ.
Водената от САЩ коалиция обаче също има значителен принос. Накрая Техеран обяви стачката предварително, като даде достатъчно време за подготовка.
Американски и британски изтребители, подкрепени от йорданските сили за противовъздушна отбрана, свалиха няколко дрона и ракети много преди да се доближат до израелското въздушно пространство. Централното командване на САЩ (Centcom), което включва Израел през 2021 г., координира разузнавателни и радарни сигнали от целия регион и свали близо една трета от входящите ракети и дронове.
Израел отдели значителни ресурси за отблъскване на иранските атаки – за разлика от Украйна, която трябва старателно да изгради собствена противовъздушна отбрана след две години руски удари.
„Миналия уикенд, изправен пред еднократен наказателен удар, Израел се защити при идеални условия“, каза Франц-Стефан Гади, сътрудник в Международния институт за стратегически изследвания в Лондон.
„Истинската опасност за Израел е противовъздушната му отбрана да бъде изтощена от продължителна война. С други думи, ако се сблъска с масирани въздушни атаки за много кратки периоди от време, които в крайна сметка потискат всички видове системи за противовъздушна отбрана, добави той. „Тогава дори Израел рано или късно ще изчерпи резервите си и ще се изправи пред същите проблеми като Украйна днес.“
В първата си директна атака срещу Израел след Ислямската революция от 1979 г. Техеран възнамеряваше да преодолее противовъздушната отбрана на Израел с чиста сила.
Най-мощните удари на Русия срещу Украйна служат на същата цел – в началото на годината, казва Киев, Москва е изстреляла близо 500 дрона и ракети на еднакво хаотични вълни в продължение на пет дни.
Уолъс, който беше министър на отбраната на Великобритания в продължение на четири години, докато подаде оставка миналия август, нарече обхвата на въздушните способности, за който Техеран твърди, че е „фантастичен“ и каза, че има „голяма пропаст между думи и дела“.
Въпреки това ракетните арсенали на Иран и неговите поддръжници, особено ливанската групировка Хизбула, са огромни и дори Уолъс призна, че те „определено могат да постигнат някои резултати“ в продължителна борба.
Дори в събота няколко ирански балистични ракети все още пробиха противовъздушната отбрана на Израел.
В понеделник израелската армия също отрече съобщенията на САЩ, че половината от иранските ракети не са успели да изстрелят или са се разбили, преди да достигнат целите си.
„Заплахата от дроновете и ракетите на Техеран не бива да се подценява“, каза Бехнам Бен Талеблу, старши сътрудник в мозъчния тръст „Фондация за защита на демокрациите“, отбелязвайки, че Иран разполага с най-големия арсенал от балистични ракети в региона, оценен на няколко хиляди.
„Ракетни залпове, осеяни с прецизни изстрелвания на Хизбула, все още могат да отслабят израелската защита, особено в случай на изненадваща атака… и ако има друго директно изстрелване от Техеран“, добави той.
Миналият уикенд не беше първият път, когато Израел отблъсква бараж от ракети. По време на единадесетдневната война през 2021 г. Хамас изстреля приблизително 5000 ракети от Газа, като всеки залп съдържа поне 50 снаряда.
Израел не разкрива размера на своите ракетни запаси.
Въпреки това, дори срещу ракетите на Хамас, примитивни в сравнение с по-модерните арсенали на Иран и Хизбула, Израел все още използва толкова много прехващачи Tamir, струващи $50 000 всяка, че Съединените щати направиха спешен бюджет от един милиард долара, за да ги попълнят.
Ангажиментът на САЩ продължава и до днес. Въпреки че надвисва разочарованието от начина, по който премиерът Бенямин Нетаняху се справя с войната в Газа, президентът на САЩ Джо Байдън увери света в своята „желязна“ подкрепа за Израел.
Но има и усложняващи фактори. Първо, в световен мащаб има недостиг на прехващачи, ефективни срещу балистични ракети. Това се отнася както за произведените в САЩ системи за противовъздушна отбрана Patriot, така и за израелската Arrow.
Производството на редица по-сложни варианти отнема до две години. Те също не са евтини: бивш израелски военен служител изчисли, че отбраната в събота е струвала повече от един милиард долара в доставки, без да се брои цената на изпращането на самолетите до Съединените щати, Франция и Великобритания.
В същото време западните съюзници на Израел вече са пренатоварени: те вече трябва да балансират военните приоритети и гражданските бюджети.
В САЩ Конгресът блокира пакет от военна помощ за Украйна и Тайван, както и искане на Белия дом за 14 милиарда долара допълнителни средства за израелската армия, която включва повече от 14 000 прехващачи, твърдят източници, запознати с въпроса.
Що се отнася до Европа, тя отчаяно се опитва да задоволи военните и противовъздушните нужди на Украйна. Тази година Киев поиска още седем батареи Patriot, но получи отказ от редица европейски страни, въпреки че първият дипломат на ЕС Жозеп Борел призна, че имат около сто от тях в арсенала си.
„Нашата риторика в обществото е безусловна подкрепа за правото на Израел на самоотбрана“, каза един високопоставен европейски служител, „Но вътрешно назрява напрежение поради разликата в подходите към Израел и Украйна“.
„Близкият изток е бил и ще остане нестабилен. Но ако Украйна загуби от Русия, това ще бъде драматична промяна за Европа и НАТО. Кои всъщност са нашите стратегически приоритети?“ – заключи той.
Източник: Financial Times //Превод:SafeNews