Консумацията на алкохол от бащата отдавна е засенчена от фокуса върху това какво пие майката, но това може да се промени след нови изследвания.
Повече от 50 години учени предупреждават за рисковете от пиенето на алкохол по време на бременност. Скорошни изследвания установиха, че консумацията на само едно питие седмично от майката може да повлияе на развитието на мозъка на детето, когнитивната функция и поведение, както и формата на лицето. Десетилетия наред кампаниите за обществено здраве многократно казват, че няма безопасно количество алкохол за майките по време на бременност.
Научният консенсус изглежда доста ясен – консумацията на алкохол може да причини различни проблеми
Потенциалните вреди включват увреждания на неврологичното развитие, специфични черти на лицето, поведенчески, когнитивни и учебни проблеми като забавяне на говора. Ефектите обхващат широк спектър, което е част от причината FASD (разстройства от феталния алкохолен спектър) да е предпочитаното описание пред „фетален алкохолен синдром“ (FAS).
Но тъй като рисковете от консумацията на алкохол от майката са добре документирани. Друг потенциален фактор, допринасящ за FASD, остава до голяма степен пренебрегнат: Колко пие бащата?
„Изследванията върху плодовитостта и възпроизводството са толкова съсредоточени върху жената, че не сме положили дължимото внимание на мъжката страна.“ – Казва Майкъл Голдинг, физиолог на развитието в Тексаския университет A&M, който изследва излагането на алкохол и феталното развитие.
Изследователи като Голдинг са подозирали бащинска роля от дълго време.
„Вече от години чуваме истории от жени, които казват: ‘Никога не съм пила по време на бременност, но сега имам дете с FAS, а мъжът ми беше алкохолик. Но такива истории често бяха отхвърляни като заблуждаващи или дори лъжливи.“- казва той.
Скорошни изследвания обаче повдигат интригуващи предположения, че тези майки може да са били прави през цялото време.
Идеята, че консумацията на алкохол от бащата преди зачеването може да окаже влияние върху потомството, може да изглежда пресилена. Но скорошни популационни проучвания установиха, че бебетата, чиито бащи са пили алкохол, са изложени на по-висок риск от различни здравословни проблеми. Обсервационно проучване от 2021 г. на повече от половин милион двойки в Китай установи, че рискът от вродени дефекти е по-висок, ако бащата е пиел преди зачеването, дори когато майката не пие. Друго проучване установи, че бебетата са почти три пъти по-склонни да имат вроден сърдечен дефект, ако баща им е пиел повече от 50 ml алкохол на ден през трите месеца преди бременността, отколкото ако не го е правел.
Важно е да се отбележи, че общият риск от вродени дефекти все още остава сравнително нисък. В проучване от 2021 г. на различни вродени дефекти в Китай, цепнатина на небцето е открита при 105 бр. бебета от 164 151 бр., чиито бащи пият. Но това прави цепнатина на небцето 1,5 пъти по-голяма сред потомците на бащи, които пият, отколкото ако бащите не пият.
Изследователите пишат в списание Sience:
„Нашето откритие предполага, че бъдещите бащи трябва да бъдат насърчавани да променят приема на алкохол преди зачеване, за да намалят риска за плода“.
През юли 2024 г. проучване установи, че ако бащите пият алкохол преди зачеването, растежът на плода изглежда е повлиян. Въпреки това е трудно да се определи дали консумацията на алкохол от бащата действително е причинила тези проблеми, а не просто е свързана с тях. Изследванията върху хора са сложни и има много объркващи фактори.
Докато организирането на контролирано проучване не е опция за консумация на алкохол и бременност, такива проучвания са възможни с животни. По-специално мишки.
Голдинг и екипът му картографираха физическите аномалии, свързани с FASD при хората, върху модел на мишка. Те разделили гризачите на групи, където само майките, само бащите или и двамата родители получават алкохол. Резултатите показали, че потомството има физиологични симптоми на FASD, когато и двамата родители пият, като някои аномалии са по-изразени, ако бащата пие, отколкото ако майката.
През юли 2024 г. екипът му публикува още две проучвания, подчертаващи ефектите на алкохола върху потомството на мишки.
Едно установи, че мишките, чиито родители са били изложени на алкохол, са имали признаци на повишено клетъчно стареене в мозъка и черния дроб, както и маркери на митохондриална дисфункция. Това беше вярно, независимо дали родителят, изложен на алкохол, беше майката или бащата, но беше най-драматично, ако и двамата родители бяха изложени. Това може да обясни резултатите от обсервационни проучвания върху хора, при които хората с диагноза FASD са били хоспитализирани по-често и имат очаквана продължителност на живота, която е 42% от тази на общото население.
Голдинг също откри доказателства, че употребата на алкохол от бащата може да доведе до промени в спермата, които засягат растежа на плода.
Той и колегите му са открили, че хроничната употреба на алкохол променя съотношението на наследените фрагменти от генетичен материал, наречен РНК, в спермата. Докато епигенетичните ефекти от консумацията на алкохол от бащата са сравнително нова област на изследване, последствията от други форми на излагане на алкохол от бащата са по-добре документирани. Потомците на бащи, които пушат, са по-склонни да имат вродени дефекти, да развият левкемия и да имат излишни телесни мазнини, вероятно също поради епигенетични процеси.
Въпреки ролята, която пиенето от бащите изглежда играе, повечето изследователи са съгласни, че консумацията на алкохол от майката има по-голямо въздействие върху развитието на плода.
„Алкохолът в кръвта на жената се предава директно през плацентата в плода, което има много директен ефект“, казва Елизабет Елиът, педиатър и професор в австралийския университет в Сидни. Тя е дългогодишен изследовател на FASD и е старши съавтор на скорошен академичен преглед на FASD.
И все пак, ролята, която алкохолът на баща може да играе, не трябва да се пренебрегва. Елиът вярва, че е време кампаниите за обществено здраве да обърнат внимание на това по-директно, тъй като консумацията на бащата е важна част от изследването на FASD.
Източник: Списание Sience/ Превод: SafeNews